ABD’de işsizlikte beklenmedik bir düşüşün ardından dolar yükseldi

Dolar Cuma günü diğer para birimleri karşısında yükseldi, ABD’de işsizlikte beklenmedik bir düşüş, yatırımcılara Amerikan ekonomisinin görünümü hakkında güvence verdi.

İngiltere Merkez Bankası, aksine, Birleşik Krallık’ın 2022’de uzun bir durgunluk yaşayacağı konusunda uyarırken, sterlin belirgin kayıplar yaşadı.

Euro %0,87 değer kazanarak 1.0156 dolara çıktı

Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, işsizlik oranının 0,1 puan düşerek %3,5’e düştüğünü ve 50 yılın en düşük seviyesi olan pandemi öncesi seviyesine geri döndüğünü duyurdu. Temmuz’da, beklenenin iki katı olan 528.000 iş yaratıldı; dahası, Mayıs ve Haziran aylarında iş yaratma, sırasıyla 386.000 ve 398.000 ile açıklanandan daha fazlaydı.

Yatırımcılar ABD ekonomisindeki bir durgunluğun Federal Rezerv’i (Fed) faiz artırımlarını yavaşlatmaya zorlayıp zorlamayacağını merak ederken, Dolar güçlenmeye devam ediyor.

Bir gün önce İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık’ta beş çeyrek resesyon geleceğini tahmin ederek piyasa korkularını körüklemişti. Ancak şimdilik, ABD ekonomik zayıflık krizinden kurtulmuş görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz