ABD Borsaları yükseliyor, getiriler düşüyor

New York Menkul Kıymetler Borsası, ABD’de aylık istihdam verilerinde yenilenen baskının ardından tahvil getirilerinin düşmesiyle Pazartesi günü yükselişle açıldı, ancak temkinli olmak borsadaki kazançları sınırlayabilir. ABD’de yeni enflasyon rakamları bekleniyor.

İşlemin başlamasından birkaç dakika sonra, Dow Jones endeksi 255.52 puan veya %0.78 artarak 33.058.99’a, Standard & Poor’s 500 %0.86 artışla 4.180.84’e ve Nasdaq Composite %1.21 artışla 12.810.81’e yükseldi.

S&P-500 ve Nasdaq, Temmuz ayında beklentilerin çok üzerinde istihdam yaratılmasının açıklanmasının ardından, Eylül ayında Federal Rezerv’de üç çeyrek puanlık bir artışa ilişkin korkuları canlandırarak Hazine tahvilinde keskin bir artışa yol açtıktan sonra Cuma günü kırmızıyla kapanmıştı.

Sonuncusu tekrar düşmeye başladı, on yıllık yaklaşık beş baz puan düşüşle %2.792’ye ve iki yıllık iki puan düşüşle %3.2239’a düştü.

Yatırımcılar için haftanın ana toplantısı, ABD’de aylık tüketici fiyat istatistiklerinin yayınlanmasıyla Çarşamba günü yapılacak.

Bu arada hisse senetleri, Temmuz ayında beklenenden daha iyi gelen Çin ihracatından (yıllık %18 artış) ve ABD Senatosu’nun Pazar günü ABD Senatosu’nun “enflasyon düşürücü” yasa tasarısını kabul etmesinden yararlanıyor.

Elektrik konusunda uzmanlaşmış otomobil üreticileri arasında Tesla %4,58, Rivian Automotive %6,81, Lordstown Motors %5,95 kazanç elde etti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz