5,7 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonun süresi doluyor

2021’in son günlerinde Bitcoin 50.000 dolarlık bölge için mücadele ediyor. Kripto para birimi, 2021’in son gününde büyük bir opsiyon süresinin dolması ile karşı karşıya; Bu nedenle önümüzdeki günlerin daha volatil olması bekleniyor.

5,7 milyar dolarlık opsiyonun süresi 31 Aralık’ta sona ereceği için Bitcoin’de dikkatli olunmalı

31 Aralık Cuma günü, Deribit’te yaklaşık 5,7 milyar dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmeleri sona erecek. Tüm vadelerin nominal değeri yaklaşık 10.7 milyar dolar. 31 Aralık’ın nominal değeriyle karşılaştırıldığında, buna uzun bir son kullanma tarihi diyebiliriz. Maksimum drop fiyatı (opsiyon alıcısına maksimum kaybı sunan fiyat) 48.000 dolardır.

Buna ek olarak, 58.000 dolar ve 60.000 dolarlık bir greve sahip çağrı opsiyonu satıcıları, yıl sonu Noel rallisi hakkında belirsizlik gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerde piyasada yüksek oynaklık beklenebilir.

Teknik analiz açısından Bitcoin

Kasım ayında ATH’yi vurduktan sonra Bitcoin fiyatı, 10 günlük EMA ile birlikte düştü ve 42.000 dolara kadar düşüşünü sergiledi. BTC o düşüşten geri döndü ve 23 Aralık’ta bu çizgiyi aştı. Fiyat dün bunu destek olarak doğruladı ve yükseliş trendinin devam ettiğini gösterdi.

MACD bir yükseliş eğilimi oluşturdu ve yükseliyor. RSI da yükseliyor ve 50 seviyesine ulaşıyor. Her ikisi de yükseliş eğiliminin devam etmesini destekliyor. 0,5-0,618 Fib direnç alanı ve yatay direncin oluşturduğu 55,557 – 58,783 dolar seviyelerinde güçlü bir direnç alanı var.

Dün İran’ın Bitcoin madenciliği hakkındaki kararı sonrası yine düşüşe geçen Bitcoin 47.000 dolar seviyesini şuanlık kendisine destek edinmiş durumda. Fakat Bitcoin opsiyonlarının da dolacağını göz önünde bulundurarak dikkatli hareket etmekte fayda var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz