Yellen, enflasyon konusunda yanıldığını söylüyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü yaptığı açıklamada, geçmişte enflasyonun izleyeceği yol konusunda yanıldığını, ancak fiyat artışlarının evcilleştirilmesinin Başkan Joe Biden’ın en büyük önceliği olduğunu ve Federal Rezerv’in bunu başarma eylemlerini desteklediğini söyledi.

Bir CNN röportajında, geçen yıl kamuoyuna yaptığı açıklamalarda enflasyonun yarattığı tehdidi küçümsemekte haksız olup olmadığı sorulduğunda Yellen, “Sanırım o zaman enflasyonun izleyeceği yol konusunda yanılmışım” dedi.

Yellen, “Bahsettiğim gibi, ekonomide, o zamanlar tam olarak anlayamadığım, enerji ve gıda fiyatlarını artıran ve ekonomimizi kötü etkileyen arz darboğazlarına neden olan beklenmedik ve büyük şoklar oldu” dedi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden Çin’deki son COVID-19 karantinalarına kadar.

Joe Biden FED’i destekliyor

Yellen, “Gerçekten de ekonomiye yönelik şoklar devam etti, ancak enflasyon Başkan Biden için bir numaralı endişe” dedi.

Yellen, Biden’ın enflasyonu düşürmek için “gerekli adımları atmak için Fed’in bağımsızlığına kuvvetle inandığını ve desteklediğini” belirterek, işsizliğin de neredeyse İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hiç olmadığı kadar düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden Salı günü erken saatlerde Fed Başkanı Jerome Powell ile bir araya geldiğini ve “Fed’in bağımsızlığına saygı duyduğunun” altını çizdi.

Yellen, Biden yönetiminin reçeteli ilaçların ve sağlık hizmetlerinin maliyetini azaltarak ve yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için Kongre’deki teklifleri zorlayarak Fed’in çabalarını desteklemek için harekete geçtiğini söyledi.

Çekirdek enflasyon verilerindeki son düşüşün cesaret verici olduğunu söylerken, petrol fiyatlarının yüksek kaldığını ve Avrupa’nın Rus petrolünün ithalatını yasaklamak için bir plan üzerinde çalıştığını kaydetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz