Polkadot Parachainleri Blok Üretmeye Başladı

Polkadot parachainleri, gelişmiş yetenekleri nedeniyle yeni nesil blok zincirleri olarak adlandırılmıştır. Ağ, ilk blokları üretmeye başlayacak olan parachainleri seçmenin bir yolu olarak bir müzayede başlatmıştı. Müzayedenin ilk turunda beş parachain seçildi.

Bu parachainler, 17 Aralık’ta başlayan galibiyetleri sonucunda 96 haftalık bir kiralama süresine sahip oldular. Şimdi, bu kazanan parachainler, Polkadot ağında blok üretmeye başlayarak yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor.

Acala, Clover, Moonbeam, Astar ve Parallel Finance, Polkadot parachain müzayedesinde kazanan projeler olarak ortaya çıktı. Bu beş proje, her biri blok zincirinde merkezi olmayan finans (DeFi), NFT’ler, akıllı sözleşme, krediler ve yatırımlar arasında değişen farklı nişler için toplam 2.354.936.040 $ (100 milyon DOT) topladı.

Bu projelerin beşi de Polkadot blok zincirinde başarılı bir şekilde blok oluşturmaya başladı. Şu anda ilk müzayedeyi kazanan projeler tarafından işgal edilen sadece beş parachain slotu var, ancak Polkadot, Polkadot Relay Chain için maksimum kapasite olan 100’e çıkarmayı planlıyor.

Bu projelerin her biri, Gavin Wood’un birbiriyle rekabet etmek yerine farklı nişlerin aynı alanda çalışmasına izin vererek mümkün kılınan, birbirine bağlı bir blok zinciri geleceği vizyonunda bir yer kaplar.

Polkadot, yalnızca yaklaşık beş yıldır faaliyette olmasına rağmen, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biridir. Kripto para birimi şu anda toplam 28 milyar dolarlık piyasa değeri ile listede 10. sırada.

Bir Sonraki Polkadot Parachain Ne Zaman ?

Bir sonraki müzayede turu 23 Aralık Perşembe günü başladı ve yedi gün sürecek. Bu turda altı parachain seçilecek ve 11 Mart 2022 tarihinde tamamlanması bekleniyor. Oylama halihazırda devam ediyor ve kullanıcılar projelerde DOT tokenlerini kilitleyerek oy verebilirler.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz