Wall Street ve Avrupa borsalarında hisse senetleri yükselmeye devam ediyor

Wall Street ve Avrupa borsaları, İngiliz merkez bankasından kilit faizdeki artışı hızlandırabilecek duyuruları bekleyen kurumsal sonuçların etkisiyle Perşembe günü seans ortasında yükseldi.

Vadeli işlem sözleşmeleri Dow Jones için %0,2, Standard & Poor’s-500 için %0,39 ve Nasdaq için %0,61’lik bir kazanç sinyali veriyor. Paris’te, CAC 40 GMT saatiyle 10:40 civarında %1.22 artışla 6.550.72’ye yükseldi. Frankfurt’ta Dax %1,43 ve Londra’da FTSE %0,13 oranında pay alıyor. Pan-Avrupa FTSEurofirst 300 endeksi %0,65, Euro Bölgesi EuroStoxx 50 %1,26 ve Stoxx 600 %0,78 yükseldi.

Avrupa ve Amerika pazarları, birkaç büyük grubun iyi sonuçları ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ISM hizmetlerinin sürpriz bir şekilde hızlandığının duyurulmasının ardından Çarşamba günü sona erdi. Bu iki faktör, yatırımcıların Avrupa’da yayınlanan daha endişe verici göstergeleri ve birkaç Federal Rezerv yetkilisinin merkez bankasının gelecekteki toplantılarda faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiği sözlerini görmezden gelmesine izin verdi.

Yatırımcılar şimdi saat 12:00 GMT’de İngiltere Merkez Bankası’nın, bir Reuters anketine göre kilit faiz oranını yarım puan artırarak %1.75’e çıkarabilecek kararlarını bekliyorlar.

Avrupa’daki hisse senetlerinden yükselişler

Değerlerde Crédit Agricole, yatırım bankacılığındaki rekor düzeydeki faaliyet sayesinde beklentileri aşan üç aylık sonuçları açıkladıktan sonra CAC 40’taki en güçlü artış olan %5,18’i aldı.

Stoxx 600 ve Dax’ın zirvesinde yer alan Zalando, ikinci yarıda daha yüksek kârlılık öngören çevrimiçi moda sitesi %12,55 artış gösterdi. Lufthansa, kargo işi sayesinde düzeltilmiş faaliyet karı açıkladıktan sonra %6,68 yükseldi ve Avrupa’da kısa mesafeli yolcu uçuşlarına yönelik talep sayesinde yıl için güçlü bir görünüme işaret etti.

Ardından Air France-KLM %4,60 değer kazandı. Ubisoft, Reuters’in Tencent Holdings’in Fransız video oyunu yayıncısındaki hissesini güçlendirmek istediği bilgisinin ardından %12,21 yükseldi.

Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor

Petrol fiyatları, Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) geçen hafta ABD’de ham petrol ve benzin stoklarında beklenmedik bir artış olduğunu açıklaması nedeniyle önceki gün gördüğü altı ayın en düşük seviyesinden düştü. Brent 0,31 düşüşle varil başına 97,08 dolar ve ABD hafif ham petrolü (West Texas Intermediate, WTI) %0,72 düşüşle 91,31 dolar oldu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz