Türkiye bu yıl Rus petrolü ithalatını ikiye katladı

Refinitiv Eikon verilerine göre, Pazartesi günü iki ülke Batı’nın Moskova’ya yönelik yaptırımları karşısında iş ve özellikle enerji ticaretinde daha geniş bir işbirliğine hazırlanırken, Türkiye bu yıl Rus petrolü ithalatını ikiye katladı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret, bahardan bu yana, Rus muadilleriyle işlem yapması yasaklanmayan Türk şirketlerinin, bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’dan ayrılan AB şirketlerinin yarattığı boşluğu doldurmak için devreye girdiği için patlama yaşıyor.

Refinitiv verileri, Türkiye’nin Urallar ve Sibirya Hafif kaliteleri de dahil olmak üzere Rusya’dan petrol ithalatını bu yıl bugüne kadar günde 200.000 varilin (bpd) üzerine çıkardığını gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Ağustos ayı başlarında bir araya geldi ve ticari işbirliğini ilerletme konusunda anlaştılar.

Veriler, Türkiye’nin ana rafinerileri Tüpraş ve Azerbaycan’ın SOCAR’ın STAR rafinerisinin bu yıl Rus Uralları ve Sibirya Hafif petrol alımını önemli ölçüde artırırken, Kuzey Denizi, Irak ve Batı Afrika kalitelerinin alımlarını azalttığını gösterdi.

Son birkaç yılda STAR rafinerisi, Rus petrolünün fiyatı arttıkça Urallara yakın kalitede olan Norveç’in Johan Sverdrup ve Irak petrol kalitelerinin alımlarını artırdı. Bu yıl, Rus petrol fiyatları tarihi düşük seviyelere düşerken, Kuzey Denizi ve Irak petrol kaliteleri fiyatları yükseldi.

Refinitiv Eikon verilerine göre, STAR rafinerisinin Ocak-Ağustos 2022 döneminde Rusya’dan günde yaklaşık 90.000 varil petrol satın alması bekleniyor. Verilere göre Tüpraş rafinerileri, geçen yılın aynı döneminde günde sadece 45.000 varil olan Rusya’dan bu yıl Ocak-Ağustos aylarında günde yaklaşık 111.000 varil petrol alacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz