Türk Lirası Dolar karşısında en düşük seviyesine yaklaştı

Yatırımcıların düşük faiz oranlı para politikası konusundaki endişelerinin devam etmesi ve artan enflasyonun onu geçen haftaki rekor düşük seviyeye geri itmesiyle Türk lirası Cuma günü dolar karşısında %0,8 kadar zayıfladı.

Türk Lirası zayıflamaya devam ediyor

13.9095’e kadar zayıfladıktan sonra lira, 0625 GMT’de ABD para birimi karşısında 13.8750’de kaldı. Bu yıl ABD para birimi karşısında değerinin %46’sını kaybederek geçen hafta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 14 TL’ye ulaşmıştı.

Türkiye’nin yeni maliye ve hazine bakanı Nureddin Nebati Perşembe günü yaptığı açıklamada, bütçe açığının bu yıl GSYİH’nın %3,5’inin altına düşeceğini ve geçen hafta atanmasının ardından mali disiplinle yönetileceğini söyledi.

Perşembe günü yayınlanan verilere göre, Türk merkez bankasının net uluslararası rezervleri bir hafta önceki 24.67 milyar dolardan 3 Aralık itibarıyla 22.47 milyar dolara düştü.

2019-2020’de, merkez bankası hala istikrarlı bir şekilde değer kaybetmekte olan lirayı istikrara kavuşturmak için devlet bankaları aracılığıyla 128 milyar doları satarken net rezervler düştü.

Analistler, merkez bankasının yabancı yatırımcıları korkutan ve ödemeler dengesi krizi riskini artıran alışılmışın dışında bir politika olan 2019-2020 döviz müdahalelerini desteklemek için yerel bankalarla takas kullandığını söyledi. Veriler, bankanın ödenmemiş takas işlemlerinin Çarşamba günü 45.571 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz