Tüm gözler Fed’deyken dünya borsaları geri çekiliyor

Küresel hisse senetleri Çarşamba günü, Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol altına almak için daha agresif davranacağı ve petrol fiyatlarının toparlanacağı iddiaları üzerine düştü.

Asya ve Avrupa borsa piyasası, Salı günü Wall Street’te yaşanan şiddetli düşüşlerin ardından geriledi.

Euro, Fed’in Çarşamba günü yapılacak son politika toplantısının dakikalarına kala bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Londra hisseleri, İngiltere’deki işletmeler ve bireyler, yerel enerji faturaları hızla fırlarken İngiltere’nin yaşam maliyeti krizini daha da kötüleştiren büyük bir vergi artışının başladığını gördükçe geriledi.

Fed’in Mart toplantısının tutanakları, Ukrayna savaşı ve dünyanın en iyi ekonomisinin dirençli olduğunu gösteren son veriler ışığında ABD merkez bankacılarının düşüncelerine ilişkin içgörüler için incelenecek.

Yatırımcılar ayrıca yetkililerin pandemi dönemindeki geniş mali desteklerini ne kadar çabuk geri çekecekleri konusunda endişeli.

Küresel duyarlılık düzeldikçe hisse senetleri yükseliyor

Geçen ay ABD faiz oranlarında 0,25 puanlık artıştan sonra, odaklar şimdi Mayıs ayı toplantısına yönelik planlarda ve Fed’in yıl sonundan önce 0,50 puanlık bir artış ve ardından birkaç tane daha açıklayacağına dair beklentiler artıyor.

Bir güvercin olarak kabul edilen Fed başkanı Lael Brainard Salı günü, ABD enflasyonunu 40 yılın en yüksek seviyesinden aşağı çekmenin “çok önemli” olduğunu ve bankanın gerekli olması halinde “daha güçlü adımlar atmaya hazır olduğunu” söyleyerek tüccarları korkuttu.

Brainard ayrıca, banka politika yapıcılarının, borçlanma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan büyük tahvil varlıklarını azaltmaya başlamaya hazır olduklarını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here