Tron ekosistemi Terra ile aynı kadere mi yaşayacak?

Three Arrows Capital’in iflas etme riski veya Celsius platformunu çevreleyen sorunlar nedeniyle, bu kripto haberlerinde gündem konulardan biri. Son birkaç gündür Tron ekosistemi, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların korkusunu etkili bir şekilde kristalize etti. Neden? Ekosistemin stablecoini olan USDD depeg’in kaybı. Stablecoin UST’nin Terra ekosisteminin düşüşünden önce yaşadıklarını anımsatan bir depeg.

USDD, gerçekten kargaşa içinde mi?

Terra’nın UST’si gibi, Tron ekosistemindeki stablecoin de algoritmik bir model üzerinde çalışıyor. Bu ekosistemin kalbinde, bu stablecoin’in TRX yönetişim tokenine bağlanmasına izin veren bir model. Bu nedenle, teoride, doğrudan ABD doları cinsinden garanti rezervleri olmadan çalışan bir model.

USDD: TRON’da Merkezi Olmayan Stabilcoin

Mayıs ayının başında piyasaya sürülmesi, kısa sürede yatırımcıların merakını ve hatta bazen korkularını uyandırdı. Başarısız olarak gösterilen Terra protokolüne benzer, protokol tarafından şiddetlenen bir korku. Büyük ölçüde can çekişen bir piyasa ortamı ve Celsius platformunda para çekme işlemlerinin engellenmesi gibi diğer tehditlerle birleştiğinde USDD için yüksek riskli bir kokteyl ortaya çıkıyor.

ABD doları karşısında istikrarlı olduğu varsayılan stabilcoin USDD, bir miktar oynaklık gösteriyor. Sabahın erken saatlerinde 0,96 dolar ile flört bile etti. Token şu anda 0,975 dolardan işlem görüyor.

Tron da bir saldırının kurbanı mı?

Tron’un kurucu ortağı Justin Sun bu konuda şöyle konuştu. Ona göre, USDD’nin dolar karşısındaki değeri, Binance platformu aracılığıyla TRX tokeninde çok sayıda açığa satış yapılmasına bağlanabilir.

Ayrıca Sun’a göre, (diğer şeylerin yanı sıra) USDD ile ABD doları arasındaki pariteyi korumayı amaçlayan merkezi olmayan merkezi kuruluş Tron DAO Reserve, bu konuda özellikle proaktif. Tron projesinin başındaki adam gerekirse DAO’nun 2 milyar dolara kadar enjekte edebileceğini tahmin ediyor.

“Binance’de TRX’e karşı açığa satış pozisyonları için fonlama oranı %500 negatif orandır. Tron DAO Rezervi, gerekirse onlarla mücadele etmek için 2 milyar dolara kadar konuşlandıracak. 24 saat bile dayanabileceklerini sanmıyorum.”

Her neyse, USDD’nin dolar ile paritesini korumadaki bu zorluğu, TRX coin fiyatı üzerinde güçlü bir şekilde oynuyor. Son 24 saat içinde TRX tokeni yaklaşık %15’lik bir düşüş gösterdi.

Ekosistem proaktif olmaya devam ediyor!

Tron ekibi bu nedenle stabilcoini savunmak için her şeye hazır görünüyor. Dün, Tron DAO Rezervi USDC stabilcoin şeklinde 500 milyon dolarlık teminat enjekte etti. Bir gün önce, hala USDC’de olmak üzere 650 milyon dolardan fazla enjekte etmişti.

DAO’ya göre, bu işlemler artık stabilcoin USDD’nin %310’a kadar teminatlandırılmasına izin veriyor. Bu nedenle, Tron protokolünün savunucuları arasında gerçek bir siper savaşı başlamış gibi görünüyor. Piyasa değeri açısından USDD, 700 milyon dolar değerinde. Tron (TRX) ise 5,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz