Tokenomics Nedir? Token Ekonomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce, bir projenin Tokenomiklerinin nasıl olduğunu bilmek önemlidir. Bu, bir projenin arkasında olan her şeyi bilmek ve akıllıca bir yatırım yapmak için çok önemlidir.

Tokenomic nedir?

Tokenomik çalışması, “token” ve “ekonomi” kelimelerinin kısaltılması, kripto para birimlerinin temel analizinin disiplinlerinden biridir.

Gerçekten de, bir yatırımcının kâr şansını en üst düzeye çıkarmak için gerçekleştirmesi gereken iki ana analiz türü vardır:

  • Bir trendi yakalamak için bir grafikte fiyat momentumunu gözlemlemeyi içeren teknik analiz;
  • Bir varlığın mevcut ve potansiyel gerçek değerini tahmin etmeyi içeren temel analiz.

Kısa vadeli ticarette teknik analiz baskın olsa da, temel analiz daha çok uzun vadeli bir yatırım yaklaşımının bir parçasıdır.

Bu makalede, bir kripto para biriminin tokenomiklerini nasıl analiz edeceğinizi keşfedeceksiniz. O zaman yatırımcıların çoğundan çok daha fazlasını bileceksiniz.

Tokenomic: arz ve talep oyunu

Genel olarak konuşursak, bir varlığın fiyatı arz ve talep arasındaki dengeden kaynaklanır. Talep arzdan büyükse, fiyat yükselir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bu açıdan bakıldığında, kripto para birimleri kuralın bir istisnası değildir. Ancak arz ve talep özelliklerinde öne çıkıyorlar. Gerçekten de, başka herhangi bir finansal varlık gibi çalışmazlar.

Bu nedenle, amacı bir yandan dağıtılacağı miktarı ve yolu sabitlemek ve diğer yandan üretecek kullanım durumlarını hayal etmek olan tokenlerin ekonomisi olan bu yeni bilimin ortaya çıkışı. 

Asıl zorluk arz ve talep arasında çok büyük bir dengesizlikten kaçınmaktır. Bir projenin ve kripto para biriminin benimsenme hızını tahmin etmek imkansız olduğundan, bu daha da zordur.

Arz veya Tokenomikte Arz nedir?

Kripto para birimleri dünyasında sıklıkla bir projenin token arzını tartışırken düzenli olarak arz kelimesiyle karşılaşacaksınız.

Bir token ilgili en güvenilir bilgiler her zaman teknik incelemede veya proje belgelerinde bulunur.

Ancak ayrıntılı bilgiyi almanın kolay bir yolu, CoinMarketCap veya CoinGecko gibi bir veri toplayıcı kullanmaktır.

Maksimum arz veya maksimum teklif, dolaşıma girecek maksimum token veya token sayısını temsil eder. En bilinir örnek Bitcoin ve onun 21 milyon adet oluşu. Ancak tüm kripto para birimlerinin bir maksimumu yoktur, bu durumda maksimum arz belirtilmez.

Toplam arz, halihazırda yaratılmış olan tüm tokenlerden yakılanlar veya dolaşımdan çekilenleri temsil eder.

Son olarak, dolaşımdaki arz , T zamanında piyasada serbestçe dolaşan toplam arzın payını temsil eder. “Stake edilen” tokenler ve ayrıca protokolün kendisi veya örneğin kurucular tarafından tutulanlar hariç tutulur.

Son olarak, anlaşılması gereken son iki ölçü, piyasa değeri ve tamamen seyreltilmiş piyasa değeridir.

Piyasa değeri, bir kripto para biriminin piyasa değerini temsil eder . T zamanında bir ekosistemde kullanılabilir para arzına eşdeğerdir, çünkü dolaşımdaki arzın jeton fiyatı ile çarpılmasıyla elde edilir.

  • Piyasa Değeri = Dolaşımdaki arz x token fiyatı.

Kendi adına, Tamamen Seyreltilmiş Piyasa Değeri, bir ekosistemin maksimum para arzının bir vizyonudur, çünkü maksimum arzını tokenin fiyatı ile çarparak hesaplanır.

  • Tamamen seyreltilmiş piyasa değeri = Maksimum arz x token fiyatı.

Artık önemli göstergeler hakkında daha iyi bir görüşe sahip olduğunuza göre, hangi parametrelerin bu metrikleri etkileyeceğine ve bunun tokenin fiyatını nasıl olumlu veya olumsuz etkileyeceğine bakabiliriz.

Arzın zaman içindeki evrimi, Tokenomiğin önemi

Genel olarak, arzı artırma eğiliminde olacak herhangi bir şeyin bir kripto para biriminin fiyatının gelişimini yavaşlatacağı anlaşılmalıdır. Tersine, arzı azaltan mekanizmaların fiyatı desteklemesi muhtemeldir. Bunu, dolaşımdaki token miktarını değiştiren parametreleri inceleyerek daha ayrıntılı görelim.

Enflasyon

Çoğu durumda, coinler, ayarlandığında maksimum arza ulaşılana kadar kademeli olarak verilir. Bitcoin örneğine dönersek, madencileri ödüllendirmek için her blokta yeni paralar oluşturulur. Bu nedenle, bu makalenin yazıldığı sırada yılda yaklaşık %1,8 olan toplam arzda bir enflasyon var.

Bitcoin fiyatını uzun vadeli bir yükseliş eğilimine sokan şey, benimsenmesi talebinin enflasyonundan çok daha fazla olmasıdır. Halving döngülerine göre her dört yılda bir yarıya indirilecek şekilde programlandığını unutmayalım.

Özetle, talep arzdan çok daha hızlı büyüyor ve bu da fiyat üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyor.

Tersine, birçok kripto para birimi, özellikle stake etme veya merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri aracılığıyla etkileyici getiriler sunmak için çok yüksek enflasyon oranlarına sahiptir. Ama bu ters tepebilir.

Deflasyon

Enflasyonun aksine, uzun vadede fiyat artışına oldukça elverişli olan tokenin miktarını azaltan mekanizmalar vardır. Bunu başarmanın ana teknikleri yakma veya geri satın almadır. Basitçe söylemek gerekirse, dolaşımdaki arzdan coinleri çekmekle ilgilidir.

Kripto Para Yakma (Coin Burn) Nedir ?

Ayrıntılı olarak, bu teknikler enflasyonu sınırlamak için kullanılabilir, daha sonra dezenflasyondan bahsedeceğiz. Bu durumda deflasyonist token olduğu söylenecektir.

Her durumda amaç, talebin arzdan daha büyük olması için arzı kontrol etmek veya azaltmak ve fiyat üzerinde bu gerilimi yaratmaktır.

Çok iyi bir örnek, BNB Zincirinde ve Binance platformunda kullanılan kripto para birimi olan BNB’dir. Gerçekten de Binance, hem borsada hem de BNB Zinciri aracılığıyla kullanıcılar tarafından ödenen ücretlere bağlı olarak birkaç yakma mekanizmasına sahiptir. Toplamda, başlangıçtan bu yana 36 milyondan fazla BNB yakıldı. Şu anki fiyatla (Şubat 2022), bu neredeyse 15 milyar dolar.

Binance kayıt ol

Tüm coinler zaten verilmiş olduğundan, mesele enflasyonu sınırlamak değil, dolaşımdaki toplam coin miktarını azaltmaktır. Bu nedenle BNB, uzun vadeli evrimini desteklemesi gereken deflasyonist bir coindir.

Kilit Açma Programı 

Kurucu ekip üyeleri ve danışmanlar tarafından ön madencilik sırasında veya örneğin para toplama sırasında özel veya kurumsal yatırımcılar tarafından edinilen coinlere genellikle bir blokaj dönemi eşlik eder.

Bu, risk almaları karşılığında çok avantajlı fiyatlardan yararlanan bu erken yatırımcıların, tokenları borsalarda listelerken varlıkları hemen satmaya teşvik edilmesini önlemek için yapılır. Bir satış daha sonra fiyatı hemen düşürür.

Bu nedenle, bu potansiyel yeni jeton akışını kontrol etmek için çoğu zaman bir kilit açma programı vardır.

Bunun için, yatırım yapmadan önce her zaman Messari’de veya proje teknik incelemesinde bir yayın takvimi olup olmadığını kontrol edin.

Talebin ana bileşeni olan bir kripto para biriminin kullanışlılığı

Arzdan sonra talep, bir kripto para biriminin tokenomiklerini okurken anlaşılması gereken diğer unsurdur.

Kısa vadede bir kripto para biriminin fiyatını artırabilecek spekülatif talepten sonra, uzun vadeli başarısını getirecek olan faydasına olan taleptir.

Bu nedenle kripto para veya tokenin farklı kullanım durumlarını bulmaya çalışmak gerekir. Ne için kullanılır ? Nasıl kullanabilirim?

Blockchain Coinleri

Kripto paralar özel bir token türüdür. Bunlar, blok zincirlerin çalışması için gerekli olan yerel tokendir. Örneğin ETH kullanmadan Ethereum üzerinde bir işlem yapmak veya akıllı bir sözleşme yürütmek imkansız.

Blockchain için Temel Unsur Olan Token Nedir?

Bu açıdan bakıldığında, altyapı blok zinciri kripto paraları, benimsendikçe istikrarlı bir şekilde artan gerçek talebe sahip olma şansına sahiptir.

Bir platformun veya protokolün yardımcı program Tokeni

Yardımcı token, bir ekosistemdeki belirli bir kullanıma yanıt verir.Örneğin bir hizmete erişmek veya onu kullanmak için gereklidirler.

Bir yardımcı program belirtecinin genellikle bağlı olduğu ekosistemle sınırlı kullanım durumları vardır ve değeri, erişim sağladığı hizmetin değeriyle karşılaştırılmalıdır.

Ağ işlem ücretlerinin ödenmesi

Tokenlar hizmet ücretlerini ödemek için kullanılabilir. En iyi örnek, ancak tek değil, Binance, FTX, KuCoin ve diğerleri gibi borsalardır.

Hepsinin kendi tokeni var. Çoğu zaman, ödeme yapmak için indirimli ücret gibi bir teşvik vardır.

Para birimi olarak kripto paralar

Tabii ki, kripto para birimleri de en ünlüsü Bitcoin olan değişim para birimleridir. Bir ödeme aracı olarak kripto para birimini kullanabilmek, güçlü bir talep faktörüdür, ancak aslında bu rolü üstlenebilecek çok az coin var.

Staking

Başka bir kullanım durumu, Staking. Proof of Stake’de bir blok zincirinin konsensüsüne katılmak veya stake ödülleri almak için token’lara sahip olmak ve bunları kilitli hale getirmek gerekir.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO)

Son olarak, merkezi olmayan otonom bir organizasyonun (DAO) yönetiminde yer alabilmek için, organizasyonun tokenlarını elinde bulundurmak gerekir. Kararlara katılmak, oy vermek veya ödül almak için token satın almak da gerekli olacaktır.

Mantıksal olarak, kullanım durumlarını birleştiren bir token, sürekli talepten yararlanma olasılığı daha yüksektir. Hizmetle ilgili talep ne kadar güçlü olursa, fiyat uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde o kadar fazla yükselme eğiliminde olacaktır.

Tokenomics hakkında son yorum

Özetle, tokenomik analizi sayesinde bir kripto para biriminin uzun vadeli değerleme potansiyelini tahmin edebilirsiniz.

Amaç, fiyatı yukarı çekmek için talebin arzdan daha büyük olup olmayacağını belirlemektir. Çünkü bir blok zincirin veya merkezi olmayan bir uygulamanın nitelikleri ne olursa olsun, tokenomikleri kötü tasarlanmışsa, tokeninin fiyatı uzun vadede düşebilir.

Bu nedenle, özellikle uzun vadede elde tutmayı planlıyorsanız, yatırım yapmadan önce bir kripto para biriminin teknik incelemesine başvurmak için çaba göstermelisiniz.

Ve genel olarak, düşük enflasyonlu veya deflasyonlu ve düzenli talebi sürdürme olasılığı olan çeşitli kullanım durumlarına sahip projeleri inceleyin.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here