Terra blok zinciri önlem amaçlı donduruldu

Terra blok zinciri, alıcıların ağ yönetişim özelliğinden yararlanmasını önlemek için donduruldu.

Kripto piyasası genel olarak düşüş eğiliminde. Ancak Bitcoin (BTC) 30.000 doların altına düşse bile, ön planda olan Terra. Hem kriptoya inananlar hem de şüpheciler, fiyatları düştükçe LUNA coin ve ortağı TerraUSD (UST) hakkında konuşuyor. Döngü o kadar kötüleşiyor ki, geliştiriciler artık Terra blok zincirini durduruyor.

LUNA ve UST arasındaki bağlantı nedir?

LUNA ile ilgili sorun, UST’nin bu hafta sabitlemesini kaldırmasından kaynaklanıyor. Bakın, LUNA ve UST arz esnekliği yoluyla birlikte çalışırlar, UST değerini 1 dolarda bu şekilde tutar. UST 1 doları geçtiğinde, protokol LUNA’yı UST’ye basmak için yakar ve seyreltme yoluyla fiyatları düşürür. Diğer taraftan, UST 1 doların altına düştüğünde UST’yi LUNA’yı basmak için yakar, bu da talebi artırır ve fiyatları yükseltir.

Tarih Tekrarı: Terraform CEO’su Do Kwon başarısız olan başka bir Stablecoin’in arkasındaydı

UST’nin algoritmik doğası artık merkezi bir gerilim noktasıdır. Eleştirmenler, algoritmik stablecoinlerin USD Coin (USDC) gibi rezerv destekli kripto para birimlerinden daha değişken olduğunu söylüyor. Bu rezerv destekli kripto paralar, her bir tokeni desteklemek için yeterli varlığa sahip olduğu sürece, sağlam bir şekilde ayaklarının üzerinde kalabilirler.

Öte yandan, UST, birçok kullanıcının aynı anda UST’lerini sattığı yılın başlarında sabit olma durumunu çoktan kaybetmişti. Algoritma çıkışa ayak uyduramadı ve UST fiyatlarının 70 sente düşmesine neden oldu.

Geliştiriciler sonraki adımları planlarken Terra Blockchain donduruluyor

Terra geliştiricileri, 2022’den bu yana UST için bir yedek olarak hareket etmek için büyük bir kripto desteği ekledi, ancak bu yeterince kanıtlanmıyor. Haftanın başından bu yana, UST fiyatları 30 sentin altına düşerek projeden toplu bir çıkışa neden oldu. Ayrıca, LUNA coin fiyatı muazzam bir şekilde düştü. %99’luk bir düşüş olağanüstü bir şoka neden oldu.

Terra’yı denetleyen geliştiriciler, bu hafta düşüşü durdurmanın bir yolunu bulmaya çalışırken alışılmadık bir şekilde sessiz kaldılar. Bu sabah, sonunda, büyük miktarlarda UST yakmak ve ikisini istikrara kavuşturmak için LUNA’yı riske atmak gibi üç aşamalı bir planı detaylandırdılar.

Ancak planın açıklanmasından sadece saatler sonra, Terra sert önlemlerle yeniden savunmaya geçiyor. Görünüşe göre bu geliştiriciler, yeni işlemlerin gerçekleşmesini önleyerek Terra blok zincirini durdurdu. Bunun nedeni, LUNA’nın bir yönetim tokeni olarak rolünden kaynaklanmaktadır; geliştiriciler, birinin bu yeni mikroskobik fiyatla çok büyük miktarlarda LUNA coinleri toplamasını istemiyor çünkü bu alıcının ağ üzerindeki yönetimin çoğunluğuna sahip olarak ağı tamamen kontrol etmesine izin verecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here