Sterlin toparlandı, ancak en büyük haftalık düşüşüne hazırlanıyor

İngiliz sterlini Cuma günü istikrar kazandı ve yatırımcıların Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Japon yeni ve ABD doları gibi güvenli liman para birimlerine akın etmesinin ardından önceki seansta gördüğü iki ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Dolar karşısında, sterlin 22 Aralık Perşembe günü 1.3302 dolara düştükten sonra 1.3376 dolarda sabitlendi. Euro karşısında, sterlin %0.2 artışla 83.52 peni oldu.

Füzeler, Rus kuvvetlerinin ilerlemesini bastırması ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in şimdiye kadar açıklanan yaptırımların yeterli olmadığını söyleyerek uluslararası topluma daha fazlasını yapması için konuşmasıyla Cuma günü Ukrayna başkentini vurdu.

Ruble rekor seviyeye düştü, Rus hisseleri toparlanıyor

Ancak Cuma günü küresel piyasalarda Avrupa hisse senetlerinin yükselişi ve Avustralya doları gibi daha riskli para birimlerinin Perşembe günkü satışların ardından güçlenmesiyle birlikte bir miktar sakinlik görüldü.

Ancak gerilimler devam ediyor. Bir haftalık pound opsiyonlarındaki zımni oynaklık geri çekilse de, Aralık ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın kalmaya devam ediyor.

Haftalık bazda, Sterlin Ağustos 2021’den bu yana en büyük kaybını kaydetme yolunda ilerliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz