S&P 500 endeksi rekor düşüşle işlem görüyor

S&P 500 endeksi, yatırımcıların artan enflasyonun kazançlar üzerindeki etkisi ve faiz oranlarındaki artışların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri konusunda endişe duymasıyla, Cuma günü volatil ticarette 3 Ocak’taki rekor kapanışına göre %20 düşüşle işlem görüyor.

Bu seviyenin altında bir kapanış, S&P 500’ün koronavirüs pandemisinin neden olduğu 2020 Wall Street düşüşünden bu yana ilk kez ayı piyasasında olduğunu doğrulayacaktır.

Nasdaq, Kasım 2021’deki rekor kapanışından %30,7 düşüşle zaten ayı piyasasında.

11 büyük S&P sektöründen 10’u, tüketicinin takdirine bağlı olarak ve sanayilerin özellikle %3,5 ve %2,2 oranında düşmesiyle geriledi.

Apple Inc, Google’ın sahibi Alphabet Inc, Nvidia Corp ve Tesla %2,5 ile %9,9 arasında düşerek S&P 500 ve Nasdaq’ta en fazla zarar gören şirketler oldu. Her iki endeks de sabah ticaretinde %1’in üzerine tırmanmıştı.

Deere & Co’nun hisseleri %12,1 düştü ve ağır ekipman üreticisinin üç aylık kötü bir gelir açıklamasının ardından sanayi sektörü üzerindeki en büyük düşüş oldu.

Büyük perakendeciler Walmart Inc ve Target Inc’in hayal kırıklığı yaratan tahminleri, bu hafta piyasa duyarlılığını sarstı ve artan fiyatların ABD’li tüketicilerin satın alma gücüne zarar vermeye başladığına dair kanıtlar ekledi.

Avrupa hisseleri ekonomik verilerin küresel durgunluk korkuları düştü

S&P 500 ve Nasdaq, 2001’deki dotcom balonunun sona ermesinden bu yana en uzun kayıp serisi olan üst üste yedinci hafta kayıplarına hazırlanıyor.

Dow, Büyük Buhran sırasında 1932’den bu yana en uzun süredir devam eden sekizinci haftalık düşüş yolunda ilerliyor.

Yatırımcıların tedarik zincirindeki darboğazlara, Çin’deki kilitlenmelere, Ukrayna ihtilafından kaynaklanan jeopolitik belirsizliğe ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırma oranlarına uyum sağlamasıyla üç ana endeks bu yıl şimdiye kadar %15,1 ile %28,6 arasında düştü.

Tüccarlar, Haziran ve Temmuz aylarında ABD merkez bankasının 50 baz puanlık faiz artırımlarını fiyatlıyor.

ET 12:54’te, Dow Jones Sanayi Ortalaması %1,41, S&P 500 %1,79 düşüşle ve Nasdaq Bileşik %11.097.11 düştü.

Aylık opsiyon sözleşmelerinin Cuma günü sona ermesi muhtemelen işlem hacimlerini artıracak ve özellikle seansın sonuna doğru oynaklığa katkıda bulunabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz