Secret Network (SCRT) Coin Nedir ?

SEC aplikasyonundan sonra Enigma’dan kopan Secret Network, merkezi olmayan aplikasyonların ince bilgilerini yapılandırmak için gizlilik temalı akıllı kontratlar meydana getirmesine olanak tanır.

  • Secret Network, gizlilik temalı akıllı kontratlar oluşturan bir blok zincir teknolojisidir.
  • “Secret” kontratlar, korumalı bir işleyiş ortamı içindeki düğümler aracılığıyla ölçülür.
  • Bu tarz kontratlar, açık blok zincirlerinin ince yapılarını sağlam bir biçimde yapılanmasına olanak tanır.

Blok zinciri teknolojisi, hali hazırda iş gösteren merkezi platformların meydana getiremediği faydalı bir berraklık ve netlik katmanı sağlar, fakat birkaç kişisel bilgilerin çoğul olarak dağıtılması hedeflenmektedir.

Secret Network’ün yanıtlamayı ve alternatif yollar oluşturmak istediği yollar bütünü ise bu yapılanmadır. Secret Network, blok zinciri faaliyet gösteren ve güvenilir ilerleme durumlarında veri yapılanması oluşturan yazılımlar yazılabilir akıllı kontratları aktif ederek, bilgileri düğümlerin kendi yapısından güvenli hale getirerek katılımcıların web servislerinden istek olarak istediği cinsten blok yapısının netlik yararlarını vaat etmekte.

Secret Network’ün nasıl iş gördüğüne ve arka taraftaki grubun projeyle neyi muvaffak kılmayı umduğuna dair bir gözlem.

Secret Network (SCRT) Misyonu

Secret Network, bilhassa bilgi gizliliği için dizayn edilmiş bir blok yapı teknolojisidir. Secret Network, parolalı başlangıçları, çıkışları ve akıllı kontrat yapılarını teşvik ederek, katılımcı verilerini koruma altında tutan yazılım yoluyla iş görebilir akıllı kontratlara olanak tanır. Monero (XMR) ve Zcash gibi kripto para birimleri Bitcoin’in gizlilik temalı dönüşümü ise, Secret Network’ün akıllı kontratları, Ethereum’un sahibi olduğu akıllı kontratlarının bir dönüşümü gibidir ve bu maddeler üstüne kurulmuş kişisel bilgilerin koruma denetimi altında iletimine olanak tanır.

Secret Network, gizlenmiş akıllı kontratlar için merkezi olmayan bir platform modeli geliştiren bir oluşum olan Enigma projesinden türedi. Enigma, 2017 tarihli ilk kripto para birimi önerisinde (ICO) 45 milyon dolar kadar biriktirdi, fakat 2020 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Yapılanması’nın SEC ile mutabakata iten politikalarıyla, zorlamalara maruz kaldı.

Bu gelişmeler neticesinde, Enigma yanındaki grup, bu misyonu bağımlı olmayan, merkezi olmayan bir tasarı olarak geliştirmeye karar kıldı ve Secret Network yapısının şu zamandaki sürümünü tasarlayacak bir biçimde meydana geldi. Bir değiş-tokuş yapısı, Enigma’nın Ethereum altyapılı ENG tokeninin hakimlerinin, denetim ve tutar karşılamak için iş gören Secret Network’ün kripto para birimi olan SCRT için 1:1 Pazar haline getirmesine olanak tanıdı. Enigma, Secret Network’ün yürümesini teşvik eden gruptaki ana faktörlerden biri olarak konumlanmaya devam ediyor.

Secret Network Çalışma Prensibi

Secret Network, Cosmos /Tendermint yapısının üstüne kurulmuş, kendine ait kabul birim grubu ve platform üstünde denetimi olan bir katman-1 blok zincir teknolojisidir. Secret Network üstüne konumlanmış akıllı kontratların ölçülmesini işlevini yapan paylaştırılmış düğümler platformuna tabi olur, fakat düğümler bunu ilgi ile takip eden kişilerden uzakta oluşturmak için tam bir bilinmezlik bütünü olan denetimli korumalı bir işleyiş yapısı (TEE) kullanır.

Bir akıllı telefon sunucusunun parmak izleri gibi ince bilgileri yapılandırmak için bir TEE kullanmasına yakın, fakat bunun yerine bir blok zinciri teknolojisi kullanan ağa dayalıdır. Platform, muhafaza edilen bilgilerin güvenliğini korumak için dizayn ettikleri için akıllı kontratları “gizli kontratlar” olarak isimlendirilir. SCRT coin, platforma bağlanabilmek için noktalar aracılığıyla stake edilmelidir, dahası tutar miktarını karşılamak ve kıymetli veri iletimi için kullanılır.

Secret Network’ü Benzersiz Kılan Cezbedici Özelliği

Düzeni sarsılmaz ve net olduğu süre bandında blok zincirleri durumunda ilgi çekecek çok olanak bulunmaktadır, fakat bu tarz bir berraklık, birçok blok zinciri aracılığıyla korumalı, denetimli bir biçimde işlenebilecek bilgi çeşidini kısıtlar. Bilhassa kullanıcıların veya kuruluşların yalnızca ulaşmak istemeyeceği çok saklı bilgiler.

Secret Network, teoride her iki sanal evrenin de en iyisi olan blok zincir teknolojisi hakkında kullanıcıların hangi özelliğini saklı tutarken, gizlilik ve koruma katmanı oluşturarak bu noksanı yama halinde çözmeyi amaçlıyor. Bu gideri çözmeyi hedefleyen tek şirket durumunda olmasa da bilhassa merkezi olmayan finans (DeFi) çevresinde saptanmış merkezi olmayan aplikasyonların (daaps) ilerideki oluşumunu etkilendirmesi temel noktası durumunda anlatılabilecek bir tanımlama.

Secret Network (SCRT) Yapısal İşlevleri

Secret Network, başka birçok blok zinciri platformunda olmayan bir gizlilik seviyesini ivedilikle istekte bulunan merkezi olmayan aplikasyonları kuvvetlendirmek için dizayn edilmiştir. Güven ortamında bir çalışma olanağı ortamı oluşturarak, kişisel bilgileri hem genel hem de noktalar tutumlarından uzaklaştırarak, katılımcıların ve şirketlerin diğer çeşitli dağıtım usulünü kabul etmeyeceklerini ince verileri yapılandırabilir.

Platformun kritikleri, gizliliği oluşturan kredi saptama ve kredi verme aplikasyonları, bu zamanlamada güvenliği denetimli halde saran makine öğrenimi hünerlerini ve bilgileri korumalı bir biçimde dağıtma ve bunlardan para elde etme yeteneğini iyileştirme konusu da içine almak üzere çok miktarda potansiyel amaç emsali teklif etti. Daha toplu olarak, Secret Network, ince bilgileri yapılandıran rastgele bir dapp için olası oluşumu beklenen bir durum olarak faydalı olabilir.

SCRT Token Olağan Potansiyel Vaatleri

Ocak 2021 yılında çalışma faaliyetleri biten ENG-SCRT token değiş-tokuşuyla, eski Enigma gelişiminin kitabını efektif bir biçimde yamayan Secret Network, başka blok zincirlerle uyumlu iş göstermesini kabul eden bir ileri vizyona doğru kurulum aşamasına geçişi çalışıyor. Zincirler arası entegre durumunun olmaması, Secret Network’ün ilgi potansiyelini kısıtlayabilir ve neticede grup geliştiricilerinin hedeflediği kadar büyük çaplara ulaşmış veya çok amaçlara hizmet edebilecek bir yapı olmasının önüne geçebilir.

Secret Network dahası onun dev bir merkezi olmayan ekonomik projeyi savunan, Gizli DeFi girişimi ve SecretSwap iddiasına göre Şubat 2021 tarihinde ticaret pazarını merkezi olmayan bir yapı olarak başlattı. Secret Network, “Bizim üstlendiğimiz temel hedef içinde yer her vakit gizlilik özelliğini ortaya çıkararak olmuştur her blok zincir,” ve Cosmos, blok zincirler arası bağlantı ve uyumlu faaliyet gösterebilecek geleceğe dönük planlardan bir diğer potansiyel oluşum olarak tasavvur ediyor.

Bunun ilerisinde, Secret Network, daha fazla geliştirici ekibi blok zincirinde kendi Dapp’lerini dizayn ettirmeye ve nihayetinde zamanlama da daha fazla kullanım olayını sergilemeye kitlenmiş olarak bakılıyor. Gizlilik temalı akıllı kontratlara hakim sadece bir blok zinciri değil ve blok zincirindeki ince bilgileri işleme muallağına, korumalı çok yönlü ölçme gibi diğer potansiyel alternatifler de bulunmaktadır. Secret Network’ün sorun cevabında sonucunda şu anda pazarda veya hatta gelecekte görülen başka yapıların üstünde olup olmadığı anlaşılacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here