Savaşın Eşiğinde Olan Ukrayna’ya Bitcoin Hibeleri Artıyor!

Rusya ve Ukrayna arasındaki gergin sınır bekleyişi yeni bir gelişmeye tanık oldu. Ukrayna’ya yarım milyon doları aşkın tutarda kripto para bağışlandı. Kripto, Ukrayna’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve gönüllü topluluklar vasıtası ile ekipman ve teçhizat için kullanılıyor.

Kullanıcılar, parayı gereksinim olarak görülen yere almanın daha seri, daha az mali kayıp ve daha basit bir kanalını sağladıklarından, para toplama ve hibeler için gittikçe daha çok Bitcoin ve başka kripto para birimlerine yönünü çeviriyorlar.

Blok zincir teknolojisi analitik şirketi Elliptic’in 8 Şubat tarihinden itibaren bir inceleme verisi, Ukraynalı sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllü topluluklara yüz binlerce dolarlık sanal kripto para birimi bağışı yapıldığını gözler önüne seriyor.

Veride ek olarak, böyle bir yapıya sağlanan kripto para birimi rezervinin 2021 senesinde diğer senelere göre hemen hemen yüzde dokuz yüz arttığını da araştırmalarına dahil etti. Ek olarak, bu gönüllü topluluklar ve STK’lar vasıtası ile kullanılan ve genel olarak total beş yüz yetmiş bin doları aşkın kaynak toplayan birkaç kripto hesabının kimliklerini de gözler önüne serdi.

Buna ek olarak, veri incelemesi, bankaların ve ekonomi yapılarının çoğunlukla bu çeşit işletmelere kaynakların önüne geçtiğini ve kripto para birimi kanalının çoğunlukla bu tarz hamleleri yok etmek için kullanıldığını belirtiyor.

İnceleme verisinde, “Bitcoin, global çaptaki bağışçıların bu topluluklara yapılan ödemelerin önüne geçen ekonomi yapıları atlamasına fırsat tanıyan değerli bir seçenek ekonomi metodu olarak da ortaya çıktı” altı çizildi.

Kolombiya’da Bitcoin ile ilk Arsa Satışı Yapıldı

Kaynaklar, Ukrayna ordusunu askeri ekipman, tıbbi teçhizat ve insansız hava vasıtaları ile bezenmiş bir yapı için kullanılıyor. Bir bölümü, düşman sözleşmeli askerlerini ya da ajanlarını betimlemek için bir yüz okuma sistemi geliştirmeye de el attı.

Elliptic’in baş uzmanı Tom Robinson şunları belirtti: “Kripto para birimi, kısıtlamaya mukavemetli olduğu için bilhassa uluslararası bağış almaya makuldür, emsal verilecek olunursa hamlelere cevap olarak faaliyetlerin önüne geçebilecek merkezi bir yönetim yoktur.”

Veride ek olarak Ukraynalı STK’ların ve gönüllü toplulukların devletle yakın ilişkileri olduğu ifade ediliyor. Kaynak toplamak için kripto para birimine eğilen ulus ülkelerin yönelimine katkıda bulunur.

Merkezi ödeme protokolleri, büyük ihtimalle devlet ambargosu sebebiyle çoğunlukla ödemeleri yapılandırmayı geri çevirdiği için, kripto para birimleri kitle kaynak vermesi hareketleri ve eleştirileri için en son seçenek haline geldi. Kanada’daki hali hazırda yapı olan “Özgürlük Konvoyu Etkinliği” de hareketini ekonomi yapısına çevirmek için kripto para birimine çevrildi.

Rusya Kripto Finans Merkezi Yapılarına Yetki Verecek, Yapıları Vergilendirecek

Rus yönetimi, kripto para birimlerinin ileriki süreçlerdeki yapılanması hakkında mutabakata vardı. Bu kez merkez bankası da yapılanmanın içinde konumunu alıyor.

Rus yönetimi, kripto para birimlerinin yapılandırılmasına bağlı prensipleri denetleyen bir rapor yayınladı. Rapor salı günü akşamı resmi internet sayfasında duyuruldu ve kripto madenciliği ve piyasa pazarını sansürleyen merkez bankasının teşviğini aldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz