Sam Bankman-Fried, Robinhood hissesi satın aldı

FTX ticaret platformunun ünlü CEO’su Sam Bankman-Fried, Robinhood şirketinin %7,6 hissesini satın almak için 648 milyon dolar harcadı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) alınan bir belgeyle ortaya çıktı.

Sam Bankman-Fried, Robinhood hisselerini satın aldı

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) alınan bir belgeye göre 2 Mayıs’ta Robinhood hisselerinin %7,6’sını satın aldığı iddia edildi.

Amerikan finansal hizmetler şirketine yatırılan 648 milyon dolar veya 56 milyon hisse ile SBF, üçüncü en büyük hissedarı oldu. Satın alma işlemi, yatırımcıların, örneğin yönetim kurulundaki bir pozisyon da dahil olmak üzere, ilgili şirkette aktif bir rol oynamayı planladıkları zaman kullanılan bir Form 13D aracılığıyla açıklandı.

FTX CEO’su şu anda bunun gündemde olmadığını, ancak uzun vadede de dışlanmadığını açıkladı.

Bu yeni yatırım Robinhood’un geleceği için belirleyici olabilir. Nitekim bu hisselerin Sam Bankman-Fried tarafından satın alındığını açıklamasından birkaç saat önce, şirketin hisseleri en düşük seviyesi olan 7.71 dolara ulaşmıştı.

Ancak fiyat, duyurunun ardından toparlandı ve hisseler şu anda Nasdaq borsa işlemlerinde 10,70 dolar seviyelerinde.

SBF, SEC dosyasında Robinhood şirketindeki hissesinin tamamen finansal olduğunu söyledi.

Robinhood’da kripto para birimleri de mevcut

Robinhood, hizmetini kripto para piyasasına yönlendirmeye başladığından beri giderek artan sayıda kullanıcının ilgisini çekmeyi başardı. Böylece 2020’den 2021’e kadar bu sayı neredeyse iki katına çıkarak 12,5’ten 22,7 milyona çıktı.

Bununla birlikte, şirket kullanıcılarını elinde tutmak için mücadele ediyor gibi görünüyor ve gelirler ayak uyduramıyor: Aylık aktif kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre Mart ayında %10 düştü, yani 17,7 milyona karşılık 15,9 oldu. Sonuç olarak, Robinhood geçen ay çalışanlarının %9’unu işten çıkarmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte, şirket bu yılın başından bu yana yeni duyurular konusunda durmadı, örneğin genç bir kitleyi çekmek için tasarlanmış bir ödeme kartını piyasaya sürülmesiyle, özellikle günlük ödemeyi mümkün kılıyor.

Daha yakın zamanda, Birleşik Krallık merkezli bir kripto para borsası platformu olan Ziglu’yu satın almak istediğini açıkladı ve böylece kendisini İngiliz topraklarında sağlam bir şekilde kurma arzusunu gösterdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here