Rusya, SWIFT’in yerini almak için blok zincirine güvenecek mi?

Geçen Şubat ayında, Rus bankaları SWIFT bankalararası ödeme sisteminden çıkarıldı. Manevra, Rusya’yı ekonomik olarak boğarak Ukrayna’daki savaşın çözümünü hızlandırmayı amaçlıyordu.

Ancak dört ay sonra durum çıkmaza girdi ve Rusya görünüşe göre alternatifler geliştirmeye çalışıyor. Teknoloji sektöründeki birkaç yerel şirketi bir araya getiren hükümet kuruluşu Rostec, bu ay uluslararası banka ödemelerine izin verecek bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Bu tür bir çözüm, özellikle Çin’de zaten var. Ülke, 2015 yılında CIPS adı verilen uluslararası bankalararası ödeme sistemini başlatmıştı.

Dağıtılmış defterler ve dijital cüzdan

Rusya’da mevcut projeye CELLS deniyor ve muhtemelen blok zincirine dayanacak. Rostec’ten yapılan açıklamaya göre, Novosibirsk Yazılım Sistemleri Enstitüsü (NIPS) tarafından geliştirilen sistem, çeşitli fiat para birimlerini destekleyecek dağıtılmış defterler kullanacak.

Ancak CELLS, SWIFT’den daha ileri gidecek: basın açıklamasına göre, kullanıcılarının dijital para birimlerini depolamak için cüzdanlar oluşturmasına izin verecek. Kapasite açısından Rostec, en azından başlangıçta saniyede 100.000 işlem gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Son haftalarda, Rusya’da blok zinciri ile ilgili teknolojiler tarafında gelgitin döndüğünü hissediyoruz. Yılın başında, ülkenin merkez bankası bir kez daha sektöre düşmandı, hatta kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması gerektiğini öne sürdü. Duma ise daha ölçülüydü ama konuya pek açık değildi.

Bu değişecek miydi? Ukrayna, çatışmanın ilk günlerinden itibaren kripto para birimlerine dayalı bir strateji entegre etmiş olsa da, Rusya bunu takip edebilir. Geçen Mayıs ayında Maliye Bakanlığı’ndan bir üye şu açıklamayı yaptı:

“Uluslararası işlem anlaşmaları için dijital para birimleri kullanma fikri aktif olarak tartışılıyor.”

Merkez Bankası takip ediyor

Bu aynı zamanda Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından sürpriz bir geri dönüşle de doğrulandı. Tarihsel olarak kripto karşıtı, geçen hafta RBC’deki meslektaşlarımıza kripto para birimlerinin uluslararası ödemeler için kullanılabileceğini söyledi. Ancak bir şartla: İkincisi, Rusya’nın iç mali sistemine entegre edilmemiştir. Nabiullina şöyle açıkladı:

Kripto para birimleri organize borsalarda işlem görmemelidir, çünkü bu varlıklar potansiyel yatırımcılar için çok değişken, çok risklidir .”

Bu nedenle yatırımcılar için çok riskli, ancak şu anda uluslararası izolasyondan büyük ölçüde zarar gören Rus ekonomisini desteklemek zorunda değil mi? Ülkenin Merkez Bankası’nın bu itirafı, Rusya’da da işlerin değiştiğini gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz