Rusya merkez bankası faiz oranlarını düşürdü

Rusya merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya asker gönderilmesinden sonra artırılan kilit faiz oranını düşürdüğünü ve finansal istikrara yönelik risklerin şimdilik “artmayı bıraktığını” söyledi.

24 Şubat askeri operasyonu, Batı’nın Moskova’ya yönelik bir dizi yaptırımını tetikledi, rubleyi serbest düşüşe gönderdi ve zaten yüksek olan enflasyonu hızlandırdı, ancak Rus para birimi son haftalarda toparlandı.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, ana faiz oranının Pazartesi günü yüzde 20’den yüzde 17’ye düşürüleceğini ve gelecekteki toplantılarda daha da düşürülebileceğini söyledi.

Merkez bankası, “Finansal istikrar riskleri hala mevcut, ancak alınan sermaye kontrol önlemleri de dahil olmak üzere şimdilik artmayı durdurdu” dedi.

Banka, “sabit vadeli mevduatlara istikrarlı bir fon girişi” ve “mevcut fiyat artış oranlarında gözle görülür bir yavaşlama” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Rus ekonomisi için dış koşulların “hala zorlu” ve “ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde kısıtlayıcı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir sonraki merkez bankası toplantısının 29 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Rus hükümeti, toparlanmaya yardımcı olmak için, Rus şirketlerinin hisselerini satın almak için 10 milyar dolar eşdeğeri taahhüt etti ve yabancı sermaye kaçışını durdurmak için önlemler aldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here