Rusya, kripto para ekosistemine ulaşmaya devam ediyor

Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimlerinde sınır ötesi yerleşimlere izin veren bir anlaşmaya girdiği bildirildi.

Rus iş medyası Kommersant‘ın bildirdiğine göre, Rusya Merkez Bankası ve Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseyev tarafından temsil edilen Maliye Bakanlığı, sınır ötesi kripto para birimi yerleşimlerine izin veren bir anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Rusya’nın maliye bakan yardımcısı Reuters’e verdiği demeçte, bu yasa tasarısı genel olarak kripto para biriminin nasıl satın alınacağını, onunla neler yapılabileceğini ve özellikle sınır ötesi yerleşimlerde onunla nasıl ödeme yapıp yapamayacağınızı açıklıyor, dedi.

Eylül ayının başında Maliye Bakan Yardımcısı bu yönde ilerleme niyetini belirtmişti.

“Artık insanlar Rusya Federasyonu dışında kripto para cüzdanları açıyorlar. Rusya’da yapılabilmesi gerekiyor, Merkez Bankası tarafından denetlenen, kara para aklama mevzuatının gerekliliklerine uyması gereken kuruluşlar tarafından yapılmalı ve her şeyden önce tabii ki müvekkillerini tanımalı” dedi.

Şubat ayının sonunda, Rusya Maliye Bakanlığı kripto para birimlerini düzenleyen bir yasa tasarısı duyurdu ve Rusya Merkez Bankası Ocak ayından bu yana kendi topraklarında kripto para madenciliğini yasaklamayı teklif etti.

Madenciliğin Düzenlenmesi

Sınır ötesi yerleşim sorununun ötesinde, Rusya, birçok madencinin faaliyet gösterdiği Bitcoin ağında altıncı en önemli ülke olacaktır. Bugüne kadar, Rusya’daki kripto para madencileri ülkenin elektriğinin %2’sinden fazlasını tüketiyor. Bu kapsamda Uluslararası Bankacılık Forumu’nda madencilik konusu da tartışıldı.

Kirill Pronin, “Madenciliğin düzenlenmesinin gerekliliği konusunda fikir birliğine vardık. Bu kısımda kavramsal bir anlaşmamız var ancak tasarının metnine son halini vermek için yakın gelecekte sırasıyla görüşmemiz gereken bazı noktalar var.” dedi.

Ödeme aracı olarak kripto para birimlerinin yasaklanması

Rusya’nın kripto para birimleri ile belirsiz bir ilişkisi var. Temmuz ayı ortasında ülke, ödeme aracı olarak kripto para birimlerini yasaklayan bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Rusya’da kripto para birimleri veya NFT’leri spekülatif varlık olarak satın almak hala mümkün olsa da, bunları mal ve hizmet karşılığında kullanmak mümkün değildir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz