Rus Rublesi, rekor düşük seviyeye geriledi

Derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s’in Batı yaptırımlarının etkisini gerekçe göstererek Rusya’nın devlet borcunu “çöp” statüsüne indirmesinin ardından, Rus rublesi Perşembe günü Dolar ve Euro karşısında rekor düşük seviyelere çıkarak daha da geriledi.

Ruble Dolar karşısında %10’dan fazla zayıfladı ve Euro karşısında %7’nin üzerinde kayıpla Moskova Borsası’nda 124,1’den işlem gördü, bu da Moskova’da rublenin dolara karşı ilk kez 110’un üzerinde işlem görmesine işaret ediyor.

Rus merkez bankası, döviz borsalarında bireylerin döviz alımlarına %30 komisyon koydu (brokerlerin söylediğine göre dolar talebini frenlemek için tasarlanmış bir hareket) ancak bu, rublenin düşüşünü durdurmak için çok da etkili olmadı.

Rusya’nın finans piyasaları, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa devletine yönelik en büyük saldırı olan Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlarla çalkalanıyor.

Petrol fiyatları birkaç yılın en yüksek seviyelerini gördü

Rusya, Ukrayna’daki eylemlerini, bölgeyi işgal etmek için değil, güney komşusunun askeri yeteneklerini yok etmek ve tehlikeli milliyetçiler olarak gördüklerini ele geçirmek için tasarlandığını söylediği “özel bir operasyon” olarak nitelendiriyor.

Rus birlikleri 24 Şubat’ta Ukrayna’ya girdiğinden beri, ruble dolar karşısında %30’a yakın düştü ve analistler Perşembe günü muhtemelen oldukça oynak kalacağını söyledi. Hükümet, Rus ihracatçılarına yerel para birimini desteklemek için döviz gelirlerinin %80’ini rubleye çevirmelerini emretti, ancak insanlar rublenin düşmesiyle birlikte dolar satın almak için hala bankalarda sıraya giriyor.

Moskova Borsası’nın hisse senedi bölümündeki işlemler kapalı kaldı

Borsa tarafında da işler sıkıntılı. Moskova Borsası’nın hisse senedi bölümündeki işlemler, merkez bankası tarafından sipariş edilen kısıtlamaların dördüncü günü olan Perşembe günü büyük ölçüde kapalı kaldı.

Fitch, bir gecede, Rusya Merkez Bankası ile herhangi bir işlemi yasaklayan ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarının “Rusya’nın kredi temelleri üzerinde önceki yaptırımlardan çok daha büyük bir etkiye sahip olacağını” söyledi. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve buna karşılık olarak uygulanan yaptırımlar, Rusya ekonomisi hakkında ciddi uyarılara yol açarken, Uluslararası Finans Enstitüsü bu yıl büyümede çift haneli bir daralma öngörüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here