Rus Merkez Bankası, Ruble rekor seviyede düşerken döviz müdahalesine başlayacak

Rusya Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da özel bir askeri operasyona izin vermesinin ardından rublenin tüm zamanların en düşük seviyesine düşmesiyle birlikte döviz piyasasına müdahaleye başlayacağını söyledi.

Komşu Ukrayna’ya saldırma planlarını haftalarca reddeden Rus kuvvetleri, Perşembe günü Ukrayna’nın çeşitli şehirlerine füzeler ateşledi ve kıyılarına asker indirdi.

Rusya’nın para birimi, tahvilleri ve hisse senetlerinin tümü, merkez bankasını Rusya’nın Kırım’ı Ukrayna’dan ilhak ettiği 2014 yılından bu yana finansal istikrarı desteklemek için tasarlanan ilk döviz müdahalesini duyurmaya sevk etti.

Ruble, Dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi olan 89.60’a kaydı ve Euro karşısında kritik bir eşik olan 100’e yaklaştı. Moskova ile Batı arasındaki son jeopolitik gerilimler Ekim ayında tırmanmaya başlamadan önce Dolar karşısında 70 ve Euro karşısında 81 civarındaydı.

Banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Finansal piyasadaki durumu istikrara kavuşturmak için Rusya Merkez Bankası döviz piyasasına müdahale etmeye karar verdi” dedi.

Rusya Merkez Bankası da sağladığı likidite karşılığında teminat olarak kabul ettiği menkul kıymetler listesini genişletme kararı aldı ve bankacılık sektörüne ekstra likidite sağlayacak faaliyetlerde bulunacak.

Merkez bankasının ruble üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletmek için elindeki diğer araç ise kilit faiz oranı. Bankanın, düşen rubleden destek alacak olan enflasyonu dizginlemek için mücadele ederken parasal sıkılaştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz