Ruble rekor seviyeye düştü, Rus hisseleri toparlanıyor

Ruble, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başladığı önceki seansta tüm zamanların en düşük seviyelerini gördükten sonra Cuma günü güçlenirken, borsa endeksleri bir günlük rekor düşüşlerinin ardından keskin bir şekilde yükseldi.

Ukrayna’da çatışmalar Cuma günü de devam etti. 0722 GMT’de ruble, Perşembe günü 89.60 ile rekor düşük seviyeyi gördükten sonra dolar karşısında %2.3 artışla 83.30’a yükseldi. Euro karşısında, Ruble Perşembe günü bankalararası piyasada tüm zamanların en düşük seviyesi olan 101.03’ü gördükten sonra %2.3 güçlenerek 93.49’da işlem gördü.

Para birimi, Rusya’nın Kırım’ı Ukrayna’dan aldığı 2014’ten bu yana ilk kez Rus merkez bankası para birimi müdahaleleriyle desteklendi.

Piyasa, enflasyonist riskleri ele almak zorunda olan merkez bankasından daha fazla eylem bekliyor. Ukrayna’nın işgalinden sonra rubledeki zayıflamanın Rusya’daki yaşam standartlarını düşürmesi ve halihazırda %9’a yakın olan enflasyonu canlandırması bekleniyor.

Analistler, merkez bankasının şimdi, 2014’ün sonlarında, düşen ruble nedeniyle kilit oranı gece geç saatlerde %10,5’ten %17’ye yükselttiği gibi plansız bir faiz artırımı gerçekleştirebileceğini söylüyor. 

Piyasalara Rusya’ya karşı yeni sert yaptırımlarını da sindiriyor

Rus hisse senedi endeksleri, Perşembe günkü rekor bir günlük düşüşün ardından ağır kayıplar verdi.

Dolar cinsinden RTS endeksi %27.5 artışla 947.7’ye yükseldi. Ruble bazlı MOEX Rusya endeksi, Perşembe günü ulaştığı 1.681,55 ile 2016 başından bu yana en zayıf seviyesinden uzaklaşarak %22,5 artışla 2.520,9 puana yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz