Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) parachain müzayedelerine nasıl katılınır?

Parachain müzayedeleri veya İlk Parachain Arzı (IPO) olarak da bilinen kitle kredileri, Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) blok zincirlerinde ücretsiz kripto para kazanmanın bir yoludur. Bu müzayedelere nasıl katılınır ? Bu eksiksiz kılavuzda size her şeyi açıklıyoruz.

Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) parachain müzayedeleri kazançlı mı ?

Ethereum, Bitcoin ve hatta Avalanche blok zincirleri katman 1’dir, Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM), katman 0 olarak adlandırılanlardır. Bu ekosistemi entegre edebilmek için projelerin bir parachain haline gelmesi, yani bu sisteminin kapasitesinin bir kısmını kiralaması gerekiyor.

Bunun için, etkileyici miktarlarda DOT veya KSM kripto para birimlerine ihtiyacınız var. Topluluğun projelerini DOT ve/veya KSM’yi sabit bir süre için kilitleyerek kiralamasına izin veren bir açık artırma sistemi derse daha anlaşılır olacaktır. Karşılığında, projeler bir müzayede kazanırsa, onları destekleyen yatırımcıları ödüllendirmek için tokenlerinin bir kısmını dağıtırlar.

Parachain müzayedeleri nasıl çalışır ?

Polkadot ve Kusama blok zincirleri arasındaki farkları görmeden önce, aynı prensibi kullanan kitle kredilerinin nasıl çalıştığına bakalım.

Her yeni müzayede partisi ile projeler bir hazırlık döneminden yararlanır. Bu süre zarfında yatırımcılar, seçtikleri projeyi desteklemek için fonları kilitlemeye başlayabilirler. Ardından bitiş periyodu gelir ve müzayedenin fiilen başladığı yer burasıdır.

Hazırlık dönemi ve bitiş döneminin her birinin iyi tanımlanmış ve yatırımcı tarafından bilinen bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi vardır. Öte yandan, bu ihale tarzının yararı, kitle kredisinin kazananının tam olarak hangi anda seçildiğini kimsenin bilmemesi gerçeğinde yatmaktadır.

Örneğin, 01/02/22 saat 15:00 ile 15/02/22 15:00 arasında bir bitiş dönemini düşünün. Açık artırma bu süre boyunca açık olacaktır, ancak algoritma 08/02/22 tarihinde 13:43’te kazananın belirlendiğini rastgele belirlerse, bu sınırdan sonra bir projeye verilen tüm destekler geçersiz olacaktır.

Buradaki amaç, yatırımcıları son anda en çok oyu alan projeye destek vermeye teşvik etmemesidir. Gerçekten de, bu örnekte, bitiş döneminin sonunda B projesinin A projesinden daha fazla oyu varsa, bunun tam tersi 08/02/22 tarihinde 13:43’te ise, açık artırmayı A projesi kazanır ve hiç kimse oyların gerçek son tarihini bilemezdi.

Bu nedenle, belirli bir projeyi desteklemek istediğinizde, bunu mümkün olan en kısa sürede yapmalı veya oyununuzun sayılmaması riskini almalısınız. Ve kesinlikle anlayacaksınız, oylama, üzerinde bulunduğumuz blok zincirine bağlı olarak DOT’lar veya KSM’ler kilitlenerek gerçekleştirilir.

Bir proje bir müzayede kazandığında , parachain slot kiralama süresi boyunca paranız kilitlenir . Müzayede başarısız olursa, müzayede sonunda bahis miktarınız da size iade edilir. Her iki durumda da, kilitleme süresinden sonra DOT ve/veya KSM’nizi kurtarırsınız.

Aradaki fark, desteğinizi alan proje kazanırsa, tokenlerinin dağıtımına hak kazanırsınız. Ancak, müzayedesinin geçerlilik süresi içinde oy vermiş olmak şartıyla. Bu yazı itibariyle, iki blok zincirin her birinde maksimum 100 para zincir yuvası vardır.

Parachains.info sitesinde Polkadot için müzayede takviminin detaylı takibini bulabilirsiniz

Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) parachainleri arasındaki farklar

Her ne kadar çok benzer olsa da, iki blok zincirinin yine de bazı dikkate değer farklılıkları vardır . Her şeyden önce, kabul görmüş bir fikri kırmak gerekiyor: Kusama, Polkadot’un test ağı değil, daha çok Rokoko’da bu role sahip.

Bunun yerine Kusama’yı, son ayarlara ince ayar yapmak için büyük canlı yayın öncesi genel bir prova olarak görebilirsiniz, ancak gerçek testler, bugünün konusu olmayan Rokoko’da gerçekleşiyor.

Genel olarak, Kusama Polkadot’tan dört kat daha hızlı çalışır. Lütfen unutmayın, burada işlemlerinin hızından değil organizasyonundan bahsediyoruz. Hızlı bir örnek vermek gerekirse, günlük yaşamımız, birer saatlik 24 periyoda bölünmüş günlere ayrılmıştır. Kusama ve Polkadot, dönemlere bölünmüş, kendileri de dönemlere bölünmüştür.

Bu, belirli zamanlarda yemek yiyen bizler gibi bir blok zincirinin işleyişini organize etmeyi mümkün kılar, bir ağın her periyodunda iyi tanımlanmış sayıda eylem vardır. Ve Kusama’da dört kat daha hızlı olan bu zaman değeridir . Bu, ağın daha esnek olmasını ve Polkadot’ta bir dağıtımdan önce nelerin değiştirilmesi gerektiğini daha hızlı fark etmesini sağlar.

Kusama’daki bir müzayedeye katılmak için, Polkadot ağı ile minimum 5 DOT olarak belirlenirken, en az 0.1 KSM ile bir projeyi desteklemek gerekecektir. Son olarak projeler, karışıklığı önlemek için para zincirlerini uyguladıkları blok zincirine bağlı olarak adlarını değiştirir. Örneğin, Polkadot’taki Moonbeam Projesi, Kusama’daki Moonriver veya Polkadot’taki Acala’ya Kusama’daki Karura denir . Bir proje her iki ağda da yer almak istiyorsa, her birinde bir kitle kredisi kazanması gerektiğini bilmek önemlidir.

Polkadot ve Kusama parachain müzayedelerine nasıl katılırım  ?

Merkezi olmayan yöntem

MetaMask gibi cüzdanları kullanmaya alışkınsanız bu sizin için çok zor olmayacaktır. Burada resmi cüzdan Polkadot{.js} tarayıcı uzantısıdır (yalnızca masaüstü). MetaMask gibi, 12 kelimelik kurtarma ifadenizi nasıl güvende tuttuğunuza dikkat edin. Kurtarma işleminin bir parçası olarak resmi uzantı dışında hiçbir web sitesi veya başka biri sizden bunu istemez.

Cüzdanınız yapılandırıldıktan sonra, kitle kredileri için teklif vermek istediğiniz ağı seçebilir ve ardından bu amaca yönelik resmi uygulamaya gidebilirsiniz. Bu öğreticinin geri kalanında Polkadot ağını kullanacağız, ancak Kusama’daki mekaniklerin tamamen aynı olduğunu unutmayın.

  • Resmi siteye girdikten sonra, ekranın üst kısmında aşağıdaki banner’ın göründüğünü görmelisiniz.
  • Durum böyle değilse, en soldaki (“Hesaplar”ın solunda) görünen ismin üzerine tıklayın: Polkadot → Apply.
  • Üst başlıkta, ardından Hesaplar → Hesaplar’ı tıklayın . Uzantınıza eklenen tüm adresleri yönetmenize izin veren bir sayfaya geleceksiniz. Bu blok zincirine ilk kez göz atıyorsanız, mantıksal olarak 0 olması gereken adresler. Bu nedenle, onları DOT coinle kredilendirmek gerekecektir.
  • DOT coinle bir hesaba kredi vermek için, o hesaba verdiğiniz isme tıklayın, sayfanızın sağ tarafında bir pencere açılacak ve üst kısmında adresinizi kopyalayabilirsiniz. Daha kolay bir çözüm, adresi doğrudan tarayıcı uzantınızdan kopyalamaktır.
  • DOT’larınız adresinize sahip olduktan sonra, devam eden tüm müzayedelerin listelendiği sayfaya ulaşmak için Ağ → Parachain → Kitle Kredisi sekmesine gitmeniz gerekecek.
  • Her proje için, açık artırmanın bitmesine kalan süreyi, toplamak istediği fonların ilerleme yüzdesini, sitesine bir “Ana Sayfa” bağlantısı ve ardından “Katkıda Bulun” düğmesi ile oy kullanma imkanını göreceksiniz.
  • Araştırmanızı yaptıktan ve desteklemek istediğiniz projeyi/projeleri seçtikten sonra “Katkıda Bulun”a tıklayın. Tahsis edilecek minimum miktarın yanı sıra kitle kredisine katılacağınız hesabı seçme olasılığı hakkında sizi bilgilendiren aşağıdaki pencerenin göründüğünü göreceksiniz.
  • “Contribute” üzerine tekrar tıkladıktan sonra, onaylamak için işlem imza menüsü açılacaktır. Açık artırma başarılı olursa, Polkadot’ta 96 hafta boyunca ve Kusama’da KSM’leriniz için birkaç ay boyunca DOT’larınıza erişiminizin olmayacağını unutmayın. Kaybederse, projenin katıldığı oylamanın sonunda size iade edilecektir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz