Petrol, Rusya’ya yönelik yaptırımların artmasıyla 102 doları aştı

Batılı müttefiklerin Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulaması ve bazı Rus bankalarını küresel ödeme sisteminden bloke etmesiyle petrol fiyatları Pazartesi günü sıçradı ve bu da petrol ihracatında ciddi kesintilere neden olabilir.

Brent ham petrolü erken ticarette varil başına 105.07 dolara kadar yükseldi. Nisan teslimatı için Brent sözleşmesi Pazartesi günü sona eriyor. Mayıs teslimatı için en aktif sözleşme 4,16 dolar artarak 98,28 dolardı.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü erken ticarette 99.10 dolar seviyelerini gördü.

Rusya, petrolden tahıllara kadar tüm emtia ihracatında ciddi sorunlarla karşı karşıya

Batılı ülkelerin Moskova’ya sert yaptırımlar getirmesi ve bazı Rus bankalarını SWIFT uluslararası ödeme sisteminden kesmesinin ardından Rusya, petrolden tahıllara kadar tüm emtia ihracatında ciddi aksamalarla karşı karşıya.

Rusya, küresel petrol arzının yaklaşık %10’unu oluşturuyor. Goldman Sachs bankası, bir aylık Brent fiyat tahminini varil başına 95 dolardan 115 dolara yükseltti. Banka, “Rusya’nın kilit üreticisi olduğu tüketilen emtia fiyatlarının buradan artmasını bekliyoruz – buna petrol de dahil” dedi.

Rus işgal güçleri, güneydoğu Ukrayna’da iki küçük şehri ele geçirdi, ancak başka yerlerde sert direnişle karşılaştı.

Ruble tüm zamanların en düşük seviyesine düştü

Ukrayna cumhurbaşkanlığı, Ukraynalı bir heyetin Pazartesi günü Rus temsilcilerle acil bir ateşkes ve Rus güçlerinin geri çekilmesine odaklanacak görüşmeler için Belarus sınırına geldiğini söyledi.

Ukrayna’daki savaşın ortasında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Rusya ve (birlikte OPEC+ olarak adlandırılan) müttefikleri 2 Mart’ta toplanacak. Grubun günde 400.000 varil ekleme planlarına bağlı kalması bekleniyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz