Petrol fiyatları Çin’de Covid kısıtlamaları ve arz endişeleriyle yükseldi

Petrol fiyatları, Çin’deki COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin talebi artıracağı beklentileri ve arz endişeleri arttıkça Çarşamba günü yükseldi.

Brent ham petrolü 1.24 sent veya %1.1 artışla 0921 GMT’de 113.17 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas (WTI) ham petrolü %1.5 artarak varil başına 114.09 dolara yükseldi ve önceki seanstaki kayıpların bir kısmını tersine çevirdi. Çin’de karantinanın daha da gevşetileceğine dair umutlar, talep toparlanması beklentilerini artırdı.

Çin şehrinin karantina bölgeleri dışında yeni COVID-19 vakası olmadan art arda üç günlük bir dönüm noktasına ulaşmasından bir gün sonra, ülkenin yetkilileri Şanghay’daki 864 finans kuruluşunun çalışmaya devam etmesine izin verdi.

Piyasa ayrıca artan arz endişelerinden de destek gördü. OPEC+ tarafından Salı günü yayınlanan bir iç rapora göre, Nisan ayında Rusya’nın ham petrol üretimi bir önceki aya göre yaklaşık %9 düştü.

Fiyat artışı, ABD’nin Venezüella’ya yönelik yaptırımları gevşetmeyi ve Chevron Corp’un Venezuela’nın ulusal üreticisiyle petrol lisansları müzakere etmesine izin vermeyi planladığına dair haberlerle sınırlanıyor.

Avrupa Birliği’nin Macaristan’ı Rus petrolüne yönelik önerilen bir ambargo üzerindeki vetosunu kaldırmaya ikna edememesi, bazı diplomatlar Mayıs sonunda yapılacak bir zirvede aşamalı bir yasak konusunda anlaşma beklemesine rağmen fiyat baskısını artırıyor. Ve Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, Avrupa’nın 2027 yılına kadar Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını nasıl sona erdirebileceğine ilişkin 210 milyar avroluk bir planı açıklayacak.

Petrol, AB’nin Rusya’nın petrol yasağı çabasıyla 7 haftanın en yüksek seviyesine yükseldi

PVM analisti Stephen Brennock, “Bu arada, petrol piyasası muhtemelen bugünün ABD petrol stoklarıyla ilgili EIA güncellemesinden ipuçlarını alacaktır” dedi. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün Salı günkü rakamlarına dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol ve benzin stokları geçen hafta düştü.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü, ekonomik görünüm için merkez bankasının ekonominin temelini tehdit ettiğini söylediği enflasyonu boğmak için faiz oranlarını gerektiği kadar artıracağını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz