Petrol fiyatları birkaç yılın en yüksek seviyelerini gördü

Rus rafinerilerini hedef alan ABD yaptırımları, nakliye kesintileri ve ABD ham petrol stoklarının birkaç yılın en düşük seviyelerine düşmesi, Perşembe günü Brent Petrol’ün varil başına 120 dolar seviyesini aşarak, neredeyse on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent ham petrolü varil başına 119.84 dolara kadar çıkarak Mayıs 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Kontrat 0752 GMT itibarıyla 6.85 dolar veya %6.1 artışla varil başına 119.78 dolar seviyesindeydi.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviye olan 116.57 dolara ulaştı

Kazançlar, Rusya’nın petrol ve gaz ihracatının hedef alınabileceği endişelerini artıran Rusya’nın petrol arıtma sektörüne yönelik ABD yaptırımlarının son turunun ardından geldi.

ABD petrol stokları düşmeye devam ediyor

Washington, Rusya’nın Ukrayna işgalini durdurmasını sağlamak için ekonomik yaptırımlar uygularken, Biden yönetimi küresel petrol piyasaları ve ABD enerji fiyatları üzerindeki etkiyi tartarken, Washington Rusya’nın petrol ve gaz ihracatını hedeflemekten geri kaldı.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, Rusya dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi ve küresel pazarlara en büyük petrol ihracatçısı. Ajans, Rusya’nın ham petrol ve petrol ürünleri ihracatının Aralık ayında günde 7,8 milyon varile ulaştığını söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen Rusya da dahil olmak üzere müttefikleri, fiyat artışına rağmen Mart ayında üretimi günde 400.000 varil artırmaya karar vererek tüketicilerden daha fazla ham petrol talebini reddetti.

Bu arada, ABD petrol stokları düşmeye devam etti. Oklahoma, Cushing ham petrol merkezindeki tanklar 2018’den bu yana en düşük seviyesindeyken, ABD stratejik rezervleri yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesine düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here