Petrol fiyatları, arz sıkıntısı ve istikrarlı talep nedeniyle yükseliyor

Kazakistan’ın arzının kesintiye uğramaya devam etmesi ve büyük üreticilerin üretimi önemli ölçüde artırmak için acele etme belirtisi göstermemesi nedeniyle petrol fiyatları Salı günü yükseldi ve önceki seanstaki kayıpların bir kısmını geri aldı.

1110 GMT itibariyle Brent ham petrolü %1.4 artışla 114.02 dolara yükseldi ve ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrolü %1.3 artışla 107.30 dolara yükseldi. 

Enerji bakanlığı, Kazakistan’ın Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu’ndan (CPC) ham petrol ihraç etmek için kullanılan demirleme noktalarındaki fırtına hasarından sonra bir ay boyunca petrol üretiminin en az beşte birini kaybetmeye hazır olduğunu söyledi.

Üretici grubu OPEC+’nın da bu haftaki toplantısında, Ukrayna krizi nedeniyle fiyatlardaki artışa ve ABD ile diğer tüketicilerden daha fazla arz çağrılarına rağmen, Mayıs ayındaki mütevazı bir artış planına bağlı kalması bekleniyordu.

Petrol fiyatları sıçradı, hisse senetleri yükselen enflasyonla karıştı

Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanı Suhail al-Mazrouei Salı günü yaptığı açıklamada, OPEC+’ın görevinin piyasaları istikrara kavuşturmak ve mümkün olduğunca fazla arz sağlamak olduğunu söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Rusya ve diğerlerini içeren petrol ittifakından herhangi bir ortağı sıkıştırmanın yalnızca fiyatları artıracağını söyledi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki barış görüşmeleri Türkiye’de

Petrol fiyatları, iki haftadan uzun bir süre sonra Salı günü Türkiye’de yapılacak olan Ukrayna ile Rusya arasındaki barış görüşmeleri öncesinde Salı günü erken saatlerde baskı altına girmişti.

Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlar, petrol arzını kesintiye uğratarak fiyatları yükseltti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here