Petrol fiyatları arz endişeleriyle artmaya devam ediyor

Rus petrol ve yakıt ihracatına yönelik resmi yaptırım korkularının arz konusuna ilişkin endişeleri arttırmasıyla, petrol fiyatları Salı günü yükseldi ve Brent varil başına 126 doları aştı.

Mayıs ayı için Benchmark Brent ham petrol vadeli işlemleri 3,07$ veya %2,49 artarak 0756 GMT’de varil başına 126.28 dolara yükseldi. Nisan teslimatı için ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 2.29 dolar veya %1.92 artışla varil başına 121.69’a yükseldi.

Rusya, dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı ve günlük yaklaşık 7 milyon varil ham ve petrol ürünü sevk ediyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’dan petrol ithalatını tek başına yasaklayabilir.

Ancak Rus ham petrolünün en büyük alıcısı olan Almanya, enerji ambargosu planlarını reddetti. Petrol tüccarları hakkında arz endişelerini artırarak fiyatların yükselmesine neden olması durumunda krizin daha da büyüyeceği konuşuluyor.

Petrol fiyatı 200 Dolar seviyelerine çıkabilir

Halihazırda yürürlüğe giren yaptırımlara yanıt olarak Rusya’nın enerji ihracatını durdurması da fiyatları yükseltti.

Rusya’nın tüm petrol ihracatı küresel piyasalardan bloke edilirse, analistler fiyatların varil başına 200 dolara yükselebileceğini söylerken, Rusya başbakan yardımcısı petrolün 300 doların üzerine çıkabileceğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Mohammad Barkindo Pazartesi günü Houston’daki bir endüstri konferansında gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda dünyada 7 milyon varil ihracatın yerini alabilecek kapasite yok” dedi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here