Petrol, arz korkularını azalttıkça 104 doların altına düştü

Petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve İran nükleer anlaşmasının olmaması nedeniyle, tüketen ülkeler tarafından stratejik rezervlerin serbest bırakılmasının, arz sıkıntısına ilişkin endişeleri hafifletmesiyle dalgalı ticarette Pazartesi günü düştü.

Ham petrol, geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden’in rekor düzeyde ABD petrol rezervi serbest bırakılmasını açıklamasının ardından ve Uluslararası Enerji Ajansı üyelerinin rezervleri daha da artırmayı taahhüt etmesiyle yaklaşık %13 düştü.

Ham petrol geçen ay 139 dolara ulaşarak 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Şuanda Brent ham petrol fiyatı  varil başına 103,72 dolardan işlem görüyor.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü 57 sent veya %0.6 düşüşle 98.70 dolara geriledi. Her iki sözleşme de seansın başında 1 doların üzerinde yükseldi. Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgali, fiyatların temelini oluşturan arz endişelerini yoğunlaştırdı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve alıcıların Rus petrolünden kaçınması zaten üretimde düşüşe yol açtı ve daha büyük kayıp korkularını artırdı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here