NFT Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

NFT’ler birçok şekilde gelir ve hem koleksiyoncular hem de yaratıcılar için karlı fırsatlar sunar. NFT ticaretinin gerçekten ne kadar kazançlı olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Yaklaşık 70 milyon dolar. 2021’in başlarında Beeple dijital sanatının bir parçası bu kadara satıldı. Bu dikkatinizi çektiyse, NFT’ler, nasıl çalıştıkları ve NFT ticaretine nasıl başlayabileceğiniz hakkında her şeyi öğrenmek için makalenin geri kalanını okuyun.

NFT Nedir ?

NFT, kripto para birimine çok benzeyen bir token olan, değiştirilemez token için bir kısaltmadır. Bununla birlikte, kriptoların fiziksel para birimleri gibi değiştirilebilir olduğu, bir Bitcoin’in doğrudan bir başkasıyla değiştirilebildiği durumlarda, NFT’ler, bir pazarda satabileceğiniz fiziksel varlıklar gibi, değiştirilemez.

NFT ticaretiyle ilgili heyecanın çoğu dijital sanat eserlerinde yatmaktadır, ancak bunlar müzik veya oyun karakterleri gibi dijital herhangi bir şey olabilir. En büyük NFT’lerden bazıları, spor ticaret kartları, müzik ve kedilerin ticaret görüntülerini içeren bir oyun olan CryptoKitties olmuştur.

NFT’ler Nasıl Çalışır ?

NFT’ler, kripto para birimleri gibi, bir blok zinciri defterine kaydedilen ve ağ üzerinden işlem gören dijital belirteçlerdir(token). NFT ticareti şeffaflık, güvenlik ve değişmezlik gibi birçok avantaj sunar. En çok sorulan sorulardan birisi bu dijital resimleri indirebilir, kopyalayabilirim bunun ne anlamı var ki ? Bu, fiziksel sanattan o kadar da farklı değil, çünkü herkes internete girip Mona Lisa’nın bir resmini indirebilir veya bir baskı satın alabilir. Ancak bu, basılı posterinizi 900 milyon dolar değerinde yapmaz. Aynı şekilde, bir NFT’nin mülkiyeti bir kopyadan daha değerlidir ve değeri piyasa güçleri tarafından belirlenir.

NFT Ticaretinin Artıları

  • Yeterlik
  • Bölünebilirlik
  • Şeffaflık
  • Kimlik doğrulama
  • İyileştirilmiş sanatçı telif hakları
  • Azaltılmış üçüncü taraf maliyetler

NFT Ticaretinin Eksileri

  • Çevresel kaygılar
  • Dijital cüzdan gereksinimi
  • Yeni bir teknoloji olması

NFT Ticareti Nasıl Yapılır ?

NFT ticaretine katılmanın en basit ve en belirgin yolu, NFT’leri alıp satmaktır. Satılık bir NFT bulmak için özel bir pazar yerini veya uygulamayı ziyaret etmeniz gerekir. Çoğu biraz farklı odaklara veya avantajlara sahip, çevrimiçi olarak sunulan birçok pazar yeri vardır.

İşlemi yapmak için dijital bir cüzdan gereklidir. Tüm cüzdanlar NFT’leri destekleyemez, bu yüzden destekleyen birini bulduğunuzdan emin olun. Kurulduktan sonra, kripto para birimi ile doldurulması gerekir. Bu noktada, paranız olan herhangi bir NFT, cüzdan kullanılarak satın alınabilir. Satış daha sonra blok zincirine kalıcı olarak kaydedilecek ve satış doğrulandıktan sonra NFT cüzdanınızda görünecektir.

Doğrudan NFT ticaretine dahil olmak istemiyorsanız, ancak sektöre yatırım yapmak istiyorsanız, o zaman NFT pazar yeri belirteçleri (token) veya kripto para birimleri ile ticaret yapma yolunu değerlendirebilirsiniz. Bir pazar yeri büyüdükçe, işlem yapmak için kullanılan jetonların (token) değeri yükselebilir. Tabi ki bunlar kesinlikle bir yatırım tavsiye değildir, kararlarınızı kendiniz verin.

Son olarak, insanların satın almak isteyebilecekleri bir NFT oluşturup ardından satarak para kazanılabilir. Dijital varlığın kendisinin yaratılması özel bir bilgi gerektirmez; Paint’te bir dijital sanat eseri yapmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Ancak, onu bir NFT’ye aktarmak biraz daha zordur.

Çoğu NFT destekli blok zinciri, kullanılabilecek şablonlara sahip olacaktır. Örneğin, Ethereum, çoğu NFT’nin yapıldığı ERC-721’e sahiptir. Konser biletleri veya bazı oyun öğeleri gibi yarı takas edilebilir tokenlar, ERC-1155 standardını kullanır. Ayrıca, içerik oluşturucuların tek bir işlemde gerektiği kadar NFT basmasına olanak tanıyan yeni bir standart olan EIP-2309 vardır.

En iyi NFT Platformları

Çevrimiçi olarak kullanılabilen birden fazla NFT ticaret platformu vardır. 2021’deki en iyi NFT ticaret platformları listemize bir göz atalım.

OpenSea

OpenSea, en büyük dijital pazarı sunan lider bir NFT ticaret platformudur. Müşteriler, sanat eserleri ve koleksiyonlardan alan adlarına kadar çeşitli NFT’leri takas edebilir. 700’den fazla proje mevcuttur ve ücretler %2,5 satıcı işlem ücreti ile işlem yapılabilir. OpenSea, Ethereum dahil olmak üzere çok çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eder. Genel olarak, geniş bir ürün yelpazesi ve kullanıcı dostu bir arayüz sunan, NFT ticaretine yeni başlayan yatırımcılar için iyi bir seçenektir.

Nifty Gateway

Nifty Gateway, ABD Dolarına dayalı merkezi bir pazar yeridir. Güzel sanatlar ve ‘Nifties’ adı verilen koleksiyonları alıp satabilirsiniz. Platform, Kanadalı müzisyen Grimes, sanal sanat eserini platformda 6 milyon dolara satınca büyük yankı uyandırmıştı. Şirket ayrıca, belirli bir süre için sınırlı sayıda üretilen koleksiyonlar sunmak için yenilikçi markalarla ortaklık kuruyor. Özellikle USD ile işlem yapan kişiler için Nifty Gateway iyi bir seçenektir.

Rarible

Rarible, alıcıları satıcılarla buluşturan bir başka popüler NFT ticaret platformudur. Kullanıcı dostu platformda, etkileyici bir dijital sanat eseri ve mem portföyü bulunur. Rarible, Ethereum ile birlikte ticareti kolaylaştırmak için kullanılan kendi dijital para birimi RARI’yı da sunuyor. RARI’ya sahip olmanın bir avantajı, müşterilerin platformdaki değişikliklere oy verebilmesi ve satılan sanat eseri üzerinde söz sahibi olabilmesidir. NFT ticaret platformu ayrıca OpenSea ile işbirliği yaptı ve her satıştan %2,5 ücret alıyor. Genel olarak, Rarible, NFT’lere yeni başlayan yatırımcılar için başka bir mükemmel seçenektir.

NBA Top Shot

Listemizdeki son NFT ticaret sağlayıcısı NBA Top Shot. Bu, NBA ile Vancouver’daki Dapper Labs adlı blockchain tabanlı bir firma arasındaki ortaklığın ürünüdür. Platform, ‘paketler’ aracılığıyla satın alınan oyun snippet’lerinin videoları ve 3D mekansal tasarımını sunar. Top Shot paketlerinin fiyatları 9 dolardan başlıyor ancak nadir ve efsanevi kategorilerle 999 dolara çıkıyor. Yüz binlerce alıcı, dijital ürünlere sahip olmak için sıraya girebilir. Basketbol hayranları için NBA Top Shot, NFT ticaret platformları söz konusu olduğunda net seçimdir.

NFT Ticaretinin Tehlikeleri ve NFT’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blockchain defterlerini kurcalamak zor olsa da, NFT’lerle ilgili tehlikeler ve dolandırıcılık fırsatları hala var. Bazı kripto balinaları (önemli miktarda kripto para bulunduran kişiler), bir cüzdandan sahip oldukları başka bir cüzdana değerinden çok daha yüksek bir fiyata NFT satabilir. Bu şekilde, şüphelenmeyen bir NFT alıcısına yeniden satılmadan önce NFT’nin fiyatını yapay olarak şişirir. Blok zinciri defterlerini yukarıda belirtilen nedenlerle hacklemek zor olabilir, ancak bilgisayar korsanlarının birinin varlıklarını ele geçirmesinin başka yolları da var. NFT ticareti, onları tutabilecek bir dijital cüzdan gerektirir ve bu cüzdanlar saldırıya uğrayabilir, bu nedenle çok sayıda savunma sisteminin yerinde olduğundan emin olmak önemlidir.

NFT ticareti, NBA ve spordaki kart oyunlarının başarılarının yanı sıra 2021 itibariyle 420 milyon dolarlık bir yatırım hacmine ulaşmak için dijital sanata artan ilginin yansıyarak hızla büyüyor. Bazıları bunun çökecek bir balon olduğunu öne sürerken, diğerleri katlanarak büyümeye devam edeceğine inanarak NFT ticaretine adım atıyor. NFT’ler hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan bu sektöre girip alım satım işlemleri yapmak son derece tehlikeli olabilir. Kesinlikle fikir sahibi olduktan sonra NFT ticareti yapmanızda fayda var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz