Omicron varyantı yükseldikçe Altın fiyatı yükseliyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki muazzam bir Covid-19 enfeksiyonu artışı Pazartesi günü 1 milyon yeni enfeksiyonla önceki rekorları kırdı. Son derece bulaşıcı Omicron varyantı hiçbir işaret göstermediğinden, ülkenin sadece bir hafta önceki 505.109’luk zirvesini neredeyse iki katına çıkardı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, iyi haber şu ki, “Şimdiye kadarki kanıtlar Omicron’un daha az ciddi hastalığa neden olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, halk sağlığı yetkilileri, Omicron vakalarının çok büyük bir bölümünün, bazıları zaten üstesinden gelmek için mücadele eden hastaneleri bunaltmakla tehdit ettiği konusunda uyardılar.”

Beklenenden daha zayıf bir ABD imalat raporuyla birleşen yeni enfeksiyonlardaki artış, bugün altını yukarı çeken birincil bileşen oldu. ISM imalat endeksinin %60,0 seviyesinde geleceği tahmin ediliyordu. Ancak gerçek sayı %58,7 ile bunun altında geldi. ISM raporu, ABD’li üreticiler arasındaki büyümenin beklenenden daha hızlı yavaşladığını açıkça gösterdi. Endişe, enflasyonist baskıların büyümeye devam etmesi ve ekonomik toparlanmayı engellemesidir.

Cuma günü, ABD Çalışma Bakanlığı Aralık 2021 için istihdam raporunu yayınlayacak. Bu, kesinlikle bu hafta çıkacak en önemli rapor olacak. Çeşitli yeni kaynaklar tarafından anket yapılan ekonomistlerin mevcut tahminleri, işsizlik oranının %4,1’e düşeceğini ve ABD’nin ek 410.000 işi dolduracağını gösteriyor. 

Cuma günkü iş raporu için tahmin edilen rakamlar, şu anda değerli metaller de dahil olmak üzere finansal piyasaların mevcut fiyatlarına ekleniyor. Gerçek rakamlar, tahmin edilenin oldukça altında gelirse, altın ve gümüş için sağlam bir yükseliş piyasası duyarlılığının devam ettiğini görebiliriz. Bununla birlikte, tahmin edilenin üzerinde gelirlerse, şu anda her iki metalde de var olan yükseliş piyasası hissini kesinlikle azaltabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here