Nvidia’nın LHR Ethereum Madencilerinin Önüne Geçme Gayreti Başarısız Oldu!

Son zamanlarda dikkat çeken gelişmelerden biri olarak ilgi odaklarını üstüne çeken konuyu bir inceleme raporu aracılığıyla aydınlatılıyor. Nvidia’nın Ethereum geliştiricilerinin madencilik için GPU birimlerini (grafik işlemlerini yapan işlemciler) kullanmasının önüne geçme gayretlerinin görünüşte bir başarısızlık olduğunu gözler önüne seriyor.

Nvidia’nın LHR’si Kullanıcıların Ethereum Madenciliğinin Önüne Geçemedi

Birtakım inceleme raporlarından ve gelişmelerden derlenen bilgilere göre, Nvidia’nın LHR sürümü grafik işlemcileri, madencileri üstünde ETH oluşturulucuğu yapmaktan geri durması için kafi değil gibi duruyor.

GPU birimlerinin “Lite Hash Rate” versiyon modülü, dünyanın ileri gelen grafik işlemci firması vasıtası ile madencilerin grafik işlemcilerinde madencilik yapmasının önüne geçme gayretiydi.

2020 senesinde Koronavirüs salgının baş göstermesinin sonrasında, olağanüstü seviyede çok talep ve sektör alanında silikon kart temin problemlerinden meydana gelen bir GPU sorunu başladı.

Nvidia RTX 30 dizisi, o seneki isteği karşılamak için yeterli adette yakın olmayan bir arz ile pazara servis edildi ve bu sebep ile bir anda bitti. Scalpers kısa bir zaman diliminin ardından bu grafik işlemcilerini MSRP’nin iki katı, daha da ileri gidilecek olursak üç katı için temin etmeye başladı.

Aynı anda, Ethereum maden oluşturucuları için çok daha devasa kazançlara zemin hazırlayan bir kripto boğa rallisi de meydana geldi. Bu ETH yaratıcıları, Nvidia’nın grafik işlemlerini yapan işlemciler için bir bütün olarak temin etti ve piyasadaki bulunmazlığı artırdı.

Nvidia’nın bu grafik işlemcilerinde hitap ettiği ana kullanıcılar, bu bulunmazlık sebebi ile hiçbir karta ulaşamadı. Onların istek ve önerilerini dinleyen firma, daha sonra madencilerin GPU birimlerini kullanmalarının önüne geçecek tedbirler almaya karar verdi.

Bu, hemen hemen bir sene evvel RTX 30 LHR sürümünün pazara servis edildiği tarihti. GPU’ların bu versiyonları, grafik işlemcilerin hash seviyesini ya da madencilik kuvvetini hemen hemen bir bölü iki oranında düşüren bir kısıtlayıcı ile geldi.

Fakat bu tedbirler çare olma konusunda başarısız oldu. Bu tedbirlere rağmen ETH madencileri GPU birimlerinde ETH madencilik faaliyetlerinde iş görmesini kazançlı buldular ve 2022 senesinin ilk zamanlarında hash düzeyinin yüzde elliden yüzde yetmiş düzeylerine yükseltilmesinin alternatif kanallarını dahi buldular.

Nvidia’nın LHR gelişimi ile madencilerin grafik işlemcilerini temin etmesinin önüne geçme gayretleri, belgeden teklif halinde sunduğu gibi en nihayetinde başarısız oldu. Grafik kartı arz problemi hala aynı seviyelerde ve kullanıcılar GPU’ları komik oranlardaki fahiş ücretler ile satmaya devam etti.

Birtakım güzel gelişmeler, sektör uzmanlarının GPU arz temin etme probleminin kısa zaman içinde düşmeye başlayacağını ve GPU grafik işlemcilerinin ücretlerinin sene bitimine dek azalabileceğini düşünmesi gibi duruyor.

Son Ethereum (ve daha büyük kripto para pazarı) çakılması, madencilik kazançlarının da azalabileceğinden, madencilerin isteğini az da olsa dindirmeye zemin hazırlayabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here