New York Menkul Kıymetler Borsası düşüşle açıldı, Tayvan endişeli!

New York Menkul Kıymetler Borsası, yatırımcıların ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ABD ile Çin arasındaki gerilimi artırabileceğinden korkmasıyla Salı günü düşüşle açıldı.

Erken ticarette, Dow Jones endeksi -290,22 puan veya -%0.88 kayıpla 32.508.18 puana ve Standard & Poor’s 500 endeksi -%0.52 düşüşle 4.097.29 puana geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi -%0.25 veya -31.389 puan düşüşle 12.337.587’de.

Çin’e yoğun bir şekilde maruz kalan yarı iletken üreticileri de düşüşle başladı. Qualcomm, Intel, Advanced Micro Devices, Micron Technology ve Nvidia açılışta %0,5 ila %1,4 düştü.

Pinterest, aktivist yatırımcı Elliott Investment Management’ın fotoğraf paylaşım platformunda en büyük hissedar olmasıyla %15.21 yükseldi.

Caterpillar, tedarik sorunları ve Rusya’daki faaliyetlerinin askıya alınması nedeniyle üç aylık satışların piyasa beklentilerinin altında kalmasından sonra -%4,74 düştü.

Hisseleri yaklaşık %5 oranında düşen Caterpillar, ekonomik duruma bağlı olarak birçok faaliyet sektöründe makine, malzeme, ekipman ve hizmetlerinin kullanılması nedeniyle dünya ekonomisinin sağlığının bir barometresi olarak kabul ediliyor. Grup, tedarik zinciri sorunlarından ve döviz kurlarının etkisinden muzdarip olduğunu söyledi.

Piyasa oynaklığını ölçen “korku endeksi” lakaplı VIX endeksi, ileriye doğru yarışına devam etti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz