Nasdaq ve S&P 500 teknoloji hisselerinin sürüklediği düşüşle Cuma günü düştü.

Nasdaq ve S&P 500, Fed’in enflasyonu ehlileştirmeye yönelik agresif hamlelerine ilişkin endişelerle işaretlenen dalgalı bir haftanın sonunda ABD Hazine verimlerinin artmasıyla birlikte büyüme ve teknoloji hisselerinin sürüklediği düşüşle Cuma günü düştü.

Teknoloji hisseleri, yatırımcıların Fed’in bilançosunu küçültme planlarının hızına ve kapsamına odaklanmasıyla getirilerdeki artış nedeniyle bu haftaki düşüşü uzatmak için %1.2 düşerek 11 büyük S&P 500 sektörü arasında kayıplara öncülük etti.

Tesla Inc, Nvidia Corp ve Microsoft Corp hisseleri, gösterge 10 yıllık Hazine getirisinin günün erken saatlerinde %2.73 ile üç yılın yeni en yüksek seviyesine ulaşmasıyla %1,1 ile %3,9 arasında düştü.

Teknoloji Hisseleri düşüşünü sürdürüyor

Üç ana endeks, Fed yetkililerinin hızlı faiz artırımlarının ekonomik yavaşlamaya yol açacağına ilişkin endişeleri artırmasının ardından, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın en kötü darbeyi almasıyla haftayı düşüşle kapatacak gibi görünüyor.

Amazon.com Inc ve Apple Inc’i içeren NYSE FANG+TM endeksi ve yarı iletken stokları bu hafta şimdiye kadar %4’ten fazla değer kaybetti.

Piyasalardaki savunmacı havayı yansıtan kamu hizmetleri kısa bir süreliğine tüm zamanların en yüksek seviyesine dokunurken, sağlık hizmetleri zirvesine yakın seyrediyordu.

Bank of America stratejistleri haftalık bir araştırma notunda makroekonomik tablonun hızla kötüleştiği ve ABD ekonomisini resesyona itebileceği konusunda uyardılar.

Ukrayna savaşının ardından Şubat ayının en düşük seviyesinden bu yana piyasalar önemli ölçüde toparlanırken, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların da yatırımcıları gergin tutmasıyla oynaklık göstergeleri bu hafta yükseldi.

Avrupa Birliği, Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya karşı kömür, odun, kimyasallar ve diğer ürünlerin ithalatına yönelik yasaklar da dahil olmak üzere beşinci yaptırım paketini resmen kabul etti.

Ancak, faiz oranına duyarlı borç verenler JPMorgan Chase & Co, Bank of America Corp, Citigroup Inc ve Goldman Sachs Group Inc %0,7 ile %1,0 arasında değer kazandı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here