Merkez Bankası, Döviz Piyasalarına Müdahale Ediyor

Türkiye Merkez Bankası, Türk Lirası’nın ABD doları karşısındaki değer kaybını durdurmak için yedi yıl aradan sonra ilk kez döviz satarak piyasalara müdahale etti. Para otoritesinden yapılan açıklamada, müdahalenin piyasadaki “sağlıksız fiyat oluşumlarından” kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamanın ardından lira değer kazandı ve İstanbul’da saat 12:21 itibarıyla dolar 13.3855’te %0.8 güçlenerek işlem görüyordu.

Dolar 14 TL’yi Gördü

Recep Tayyip Erdoğan’ın TRT’ye verdiği röportajda, yeni politikadan “geri dönüşün” olmadığını söylemesinden sonra Salı gecesi Dolar 14 TL’yi görerek yeni bir fiyat rekoru kırdı. Daha önce ABD Doları karşısında %3,3 kadar zayıflayarak 13,87’ye yükselen lira, dün bu rekorunu tazeledi.

“Seçimlerden önce faizlerin belirgin şekilde düşeceğini ve dolayısıyla döviz kurlarında bir iyileşme olacağını göreceğiz” dedi.

Geçen ayki satışlar, yükselen piyasa ekonomisinin 2018, 2001 ve 1994 yıllarında karşı karşıya kaldığı krizlerle kıyaslandığında, liranın maruz kaldığı en büyük krizlerden biriydi. Aralık ayında Merkez Bankası tekrardan faiz indirimi kararı alırsa piyasanın tepkisi ne yönde olacak büyük bir endişe ile bekleniliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz