Merkez bankası başkanları enflasyon sorununu görüşmek üzere toplandı

Merkez bankası başkanları ve ekonomistler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle şiddetlenen enflasyonist zorluklara en iyi yaklaşımı tartışmak için Pazartesi akşamı güney Portekiz’deki yıllık forumlarında toplanıyor.

Yaklaşık 200 delege, iki yıl boyunca Covid’in dayattığı sanal toplantıların ardından Lizbon’un batısındaki Sintra’daki lüks bir otelde ECB Merkez Bankacılığı Forumu’na katılacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde bu etkinliğe en son katıldığında, 2014 yılında Uluslararası Para Fonu’nun genel müdürü olarak önceki görevindeydi.

Toplantıya ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de katılacak.

Onlara Uluslararası Ödemeler Bankası’nın genel müdürü Agustin Carstens katılacak ve dördü de forumun son günü olan Çarşamba günü bir seminerde konuları tartışmaya hazırlanıyor.

Pazar günü yayınlanan yıllık raporunda BIS, merkez bankalarının küresel ekonomi üzerinde baş gösteren stagflasyon tehdidiyle birlikte enflasyonun yerleşmesine izin vermemeleri gerektiği konusunda uyardı.

Lagarde’ın piyasalar için yapacağı konuşma son derece önemli

Lagarde’ın Salı sabahı yapacağı konuşma piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası, yükselen enflasyona tepki olarak 11 yıl aradan sonra ilk kez Temmuz ayında faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor.

ECB son zamanlarda yatırımcılara bu konuda güvence vermek için çalışmak zorunda kaldı ve ne yapmayı planladığına dair yeni detaylar yakından takip edilecek.

Toplantının havası ciddi olabilir.

Avrupalı ​​kaynaklara göre Lagarde, Cuma günü Brüksel’de bir araya gelen AB liderlerine Ukrayna’daki savaşın avro bölgesi üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu söyledi.

Artan gaz ve ithal hammadde fiyatları enflasyon üzerinde baskı oluşturuyordu ve bu bir süre daha devam edecekti.

Aynı kaynağa göre, savaşın yarattığı belirsizliğin ekonomik aktiviteyi vurduğunu söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz