Küresel piyasalar enflasyon karşısında durgun

Dünya borsaları Cuma günü yükseldi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki cesaret verici ancak yine de yüksek enflasyon rakamlarının ardından ve Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen Amerikan tüketici güvenine ilişkin bir gösterge öncesinde iyimserlik yoluna geri döndü.

Avrupa piyasaları Cuma günü hafifçe düşüşlerini doğruladı. 13:30 civarında GMT Frankfurt yüzde 0,40, Paris yüzde 0,10, Londra yüzde 0,20 ve Milano yüzde 0,15 aldı ve Amerikan merkez bankasının (Fed) gelecekteki parasal sıkılaştırma düzeyine ilişkin belirsizlikleri bir kenara bıraktı.

ABD hane halkı güven endeksinin yayınlanmasından bir saat önce, Wall Street endeksi vadeli işlemleri GMT saatiyle 13:30 civarında yaklaşık %0,30 arttı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde işlem gören beş büyük Çinli şirket, Pekin firmalarının Amerikan düzenleyicisinin gözünün önünde olduğu bir zamanda, Cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çekileceğini duyurdu.

ABD’de ÜFE toptan eşya fiyat endeksi Temmuz’da Haziran ayına göre %0,5 düşerek, hafta başında ABD enflasyonundaki düşüşün duyurulmasıyla belirtilen eğilimi doğruladı.

Fed üyelerinin hafta boyunca tekrarlanan müdahalelerine rağmen, bu verilerin Fed’i kilit faiz oranlarını artırmaya yönelteceğine inanan yatırımcılar arasında iyimser bir rüzgar esmeye devam etti. Kurum, Temmuz ayında bir yıl boyunca bildirilen %8,5’ten çok, %2 civarında enflasyon kontrolünü yeniden ele geçirme hedefini belirledi.

Cuma günü yayınlanan göstergeler, hala kasvetli bir ekonomik ortama işaret ediyor. INSEE, Fransa’da işsizlik oranı 2022’nin ikinci çeyreğinde %7,4’te neredeyse sabit kalırsa, enflasyon Temmuz’da hızlanarak bir yıl içinde %6,1’e ulaştı. İngiltere’de, İngiliz gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) ikinci çeyrekte %0,1 daraldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz