Kripto para birimleri Ukrayna’da yasallaştı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, hem kripto para birimlerinin benimsenmesini düzenleyen hem de teşvik eden bir yasa imzaladı. Somut olarak, bu, kripto para birimleri için kesin bir yasal statü tanımlamayı mümkün kılacak ve aynı zamanda ülke bankalarının profesyoneller için kripto varlıklarındaki hesapları yönetmesine izin verecek.

Ukrayna’nın şu anki cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, ülke içinde kripto para birimlerinin kullanımını resmi olarak yasallaştırdı.

Ülkeyi desteklemek için çığ gibi büyüyen bağışların ardından (bugüne kadar kripto para birimi cinsinden 100 milyon dolardan fazla), Başkan Zelensky, geçtiğimiz Şubat ayında Ukrayna Yüksek Rada’sında onaylanan dijital varlıklarla ilgili yasayı yeni imzaladı.

Ukrayna, Kripto Bağışlarından 100 Milyon Dolar Topladı

Bu yeni yasa aşağıdaki noktalara odaklanacaktır:

  • Yasal statünün belirlenmesi ve kripto para birimlerinin kesin olarak sınıflandırılması;
  • Ukrayna Ulusal Bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun düzenleyici kurumlar olarak atanması;
  • Dijital varlık hizmet sağlayıcılarının ilgili kurumlara kaydı için bir liste oluşturulması;
  • Ukrayna topraklarında kripto para birimlerinin kullanımını düzenleyen önlemlerin uygulanması.

Ayrıca bundan böyle kripto para sektöründeki şirketlerin ve borsaların ülke içinde faaliyet gösterebilmeleri için onay alabilmeleri için hükümete kayıt olmaları gerekecek. Ek olarak, Ukrayna bankaları artık profesyoneller için kripto para hesaplarını yönetebilecek.

Ukrayna hükümeti ayrıca Maliye Bakanlığının kripto para birimlerini barındırmak için ülkenin vergi kanununda ve medeni kanunda bir değişiklik üzerinde çalıştığını da söyledi.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı, “Bu yasanın Başkan tarafından imzalanması, kripto para birimi endüstrisini gölgelerden çıkarmak ve Ukrayna’da sanal varlıklar için yasal bir pazar başlatmak için önemli bir adım” dedi.

Mantıklı yeni bir yasa

Ukrayna’nın uluslararası toplumdan önemli miktarda kripto para yardımından yararlanabilmesi, aynı zamanda Ukrayna’nın dünyanın en fazla sayıdaki 5 ülkesinden biri olması nedeniyle, bir yandan mevcut bağlamla ilgili olarak mantıklı görünen bir karar. 

Aynı zamanda, parlamentodan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’da kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış daha fazla şirket gelişiyor. Bu nedenle, yasal bir çerçevenin kendini dayatması gerekiyordu.

Genel olarak, bu önlemler, Dijital Dönüşüm Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedovov tarafından onaylanan bir fikir, nüfus arasında benimsenmesini teşvik ederken ülke içinde kripto para birimlerinin kullanımını düzenlemeye hizmet edecek :

“Bu yeni yasa, ülkemizde iş geliştirme için ek bir fırsattır. Yabancı ve Ukraynalı kripto para şirketleri artık bölgede yasal olarak faaliyet gösterebilecek, Ukraynalılar ise küresel sanal varlık piyasasına kolay ve güvenli erişimin keyfini çıkaracaklar. Piyasa oyuncuları yasal korumaya ve hükümetle istişarelere dayalı kararlar alma yeteneğine sahip olacak.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz