Klaytn (KLAY) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Klaytn (KLAY), hizmetlerini şirketlere sunmayı amaçlayan bir blok zinciri merkezi olarak kendini gösteriyor. Bu proje, profesyoneller için yüksek performanslı ve güvenli bir platform sunmak için birlikte çalışan, Güney Kore’deki en büyük şirketlerden oluşan bir yönetim kurulu oluşturmayı başardı. Bu başarı üzerine inşa edilen Klaytn, şimdi Klaytn 2.0 ile metaverse hazırlıklarına başlıyor. Bu başarılı Güney Kore projesine yakında göz atalım.

Klaytn (KLAY) nedir?

Klaytn (KLAY), kendisini halka açık bir blok zinciri platformu olarak tanımlar. Güney Kore’de mesajlaşmadan finansa, video oyunlarına, müziğe ve ulaşıma kadar çeşitli mobil hizmetler sunan bir teknoloji devi olan Kakao Corp’un blok zinciri şubesi Ground X tarafından geliştirilmiştir.

İş odaklı bir projedir yani çözümleri her şeyden önce firmalara sunulmak üzere tasarlanmıştır. Hizmet zincirleri aracılığıyla kendi Katman 2 çözümlerine sahip bir Katman 1 blok  zinciridir.

Klaytn, her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmak için genel bir blok zincirinin ve özel bir blok zincirin özelliklerini birleştirir. Yani bir yanda ademi merkeziyetçilik ve diğer yanda yüksek ölçeklenebilirlik. (IBFT) Hisse Kanıtı (PoS) konsensüsünü seçen bir projedir.

Sandbox (SAND) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böylece, Klaytn ağı üzerinde gerçekleştirilen işlemler, bir nesil ve 1 saniyelik bir blok onay süresi ile anında kesinlikten yararlanır. Klaytn, saniyede 4.000 işlem işleme kapasitesine sahiptir.

Bu blok zinciri platformu bu nedenle şirketlerin blok zinciri gereksinimlerini karşılamak için optimize edilmiştir. İşletmeler için ergonomik, güvenilir ve basit bir kullanıcı deneyimi sunar.

Birkaç yıl içinde Klaytn birçok şirketin ilgisini çekti. Örneğin, Güney Kore’deki en büyük ikinci banka olan Shinhan Bank, blok zinciri kredi hizmeti için Ethereum blok zincirinden Klaytn’inkine geçti.

Klaytn 2.0, Şubat 2022’de Singapur’daki yeni Klaytn Vakfı genel merkezinin lansmanı ile tanıtıldı. Bu değişiklik, projenin meta veri deposuna ve GameFi’ye doğru dönüşünü  işaret ediyor.

Bu nedenle Kakao, Meta’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmak istediğini Güney Kore’de başardıktan sonra geleceğe bakmaya devam ediyor. Bu dönüş, Meta’nın da Ekim 2021’de aldığı dönüşü yansıtıyor ve metaverse yarışı potansiyel olarak bu on yılın  en umut verici sektörlerinden biri.

Klaytn Ekosistemi (KLAY)

Klaytn, rollerine göre sınıflandırılarak üç alt ağa ayrılabilir.

Aşağıdaki iki alt ağ, ana Klaytn blok zincirini oluşturur:

 • Çekirdek Hücre Ağı (CCN): Amacı, Uç Nokta düğümleri tarafından gönderilen işlemleri doğrulamak ve yürütmektir. Bu nedenle, bloklar ağ üzerinde yaratılır ve dağıtılır;
 • Uç Nokta Düğüm Ağı (ENN): Bu düğümler işlemleri CCN’ye gönderir, API isteklerini işler ve hizmet zinciri veri isteklerini işler.

Ve son olarak hizmet zincirleri bu altyapıyı tamamlar.

 • Hizmet Zinciri Ağı (SCN): Blok zinciri uygulamaları (BApp’ler) tarafından işletilen yardımcı bağımsız blok zincirlerinden oluşurlar. Bu hizmet zincirleri, Uç Nokta düğümleri aracılığıyla ana zincire bağlanır.

BApp’ler ana Klaytn blok zincirine yerleştirilebilir. Ayrıca hizmet zincirleri aracılığıyla kendi bağımsız blok zincirlerini de çalıştırabilirler.

Bu nedenle, yüksek ölçeklenebilirliği ve kendi yönetişim kurallarını tanımlama olasılığını garanti eden bir ortamdan yararlanmak isteyen bir şirket için hizmet zincirleri özellikle ilgi çekicidir.

Klaytn, DApp yerine BApp terimini kullanıyor çünkü projenin arkasındaki ekip, şeffaflık, izlenebilirlik ve hatta değişmezlik gibi blok zincirindeki uygulamaların arkasında ademi merkeziyetçilik kavramından çok daha fazlası olduğuna inanıyor.

Klaytn 2.0 ve metaverse ve GameFi’nin dönüşü

Gördüğümüz gibi, Şubat 2022’de Klaytn, artık metaverse’lere ve GameFi’ye odaklanarak proje hayatında bir dönüm noktası yaptı.

Bunu yapmak için, Klaytn 2.0 stratejisi  bir “metaverse ve GameFi paketi”  ve ağı geliştirmek ve daha çekici hale getirmek için çeşitli hedeflere dayanmaktadır.

Bu paket şunlara dayanmaktadır:

 • Klaytn ağında, özellikle yerel Katman 2 çözümleri (hizmet zincirleri) ve ağının birlikte çalışabilirliği aracılığıyla kolay geliştirme araçları sunan birincil altyapı ;
 • Klaytn’in DeFi ekosistemi, değiştirilemez token (NFT) pazarları ve çeşitli hizmetlerin entegrasyonu gibi, bu şekilde dağıtılan ürünleri ve hizmetleri destekleyebilen bir ekosisteme sahip ikincil bir altyapı.

Klaytn 2.0 ayrıca ağının ölçeklenebilirliğini 1 saniyelik kesinliğini korurken saniyede 4.000 işlemin üzerine çıkarmayı planlıyor. Proje aynı zamanda rakiplerinden üstün konfor ve kullanım kolaylığı sunan kullanıcı arayüzüne de güveniyor.

Yerelleştirme aynı zamanda Klaytn 2.0’ın da merkezinde yer alır; amaç , her Klaytn topluluğu ve dolayısıyla her hizmet zinciri için Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlara (DAO’lar) sahip olmaktır. Klaytn için nihai hedef, birçok DAO’nun DAO’su olmak olacaktır.

ApeCoin (APE) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Klaytn, merkezi olmayan depolamadan yararlanmak için Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) portalını da entegre edecek.

Son olarak, Ethereum , merkezi olmayan Ethereum uygulamalarının herhangi bir değişiklik yapılmadan Klaytn ağında dağıtılmasına izin vermek için geliştirici araçlarının Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile entegrasyonu yoluyla Klaytn 2.0 tarafından tamamen desteklenecektir.

Farklı fonlar Klaytn 2.0’ın büyümesini destekleyecek:

 • Klaytn Büyüme Fonu  (KGF): Ekosistem üzerinde olumlu etki yaratma potansiyeli olan projelere yatırım yaparak ekosistemin büyümesini desteklemek için 500 milyon dolar. Bu fon aynı zamanda projenin pazarlamasını da finanse etmektedir;
 • Klaytn İyileştirme Rezervi  (KIR): Klaytn’in ana (L1) blok zincirinin kalitesini artırabilecek altyapıyı, araçları ve hizmetleri destekler.

Bu iki fon, özellikle rezerv tarafından piyasada yayınlanan yeni tokenler tarafından finanse edilmektedir: %54’ü KGF’yi finanse etmek için ve %12’si KIR’yi finanse etmek için kullanılmaktadır.

KLAY Coin Rolleri Nelerdir?

KLAY Coin, Klaytn’in yerel kripto para birimidir. Bu belirteç öncelikle Klaytn ağındaki herhangi bir işlem için ödeme yapmak için kullanılır.

Klaytn’ın yönetim kurulu üyesi olan şirketlerin de burada bir düğümü işletmek için minimum miktarda KLAY’a ihtiyaçları vardır; bu, makalede biraz daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Başka bir yardımcı program, değiştirilemeyen token (NFT’ler). Gerçekten de, Klaytn’in OpenSea ile bir ortaklığı var, Ethereum ve Polygon ile birlikte OpenSea’de bulunan üç kanaldan biridir.

Bu nedenle, Klaytn’in NFT pazarından yararlanmak için OpenSea’yi kullanmak mümkündür. EASTNFT gibi diğer NFT pazar yerleri de mevcuttur.

Son olarak, KLAY tokeni Klay Station üzerinde stake edilebilir (yıllık %6 ile %8 faiz oranı arasında) veya KLAYswap platformunun çiftlerinde likidite sağlamak için kullanılabilir.

Klaytn (KLAY) ekibi ve ortakları

Klaytn’ın takımı

Klaytn’ın arkasındaki şirket, Kakao’nun blockchain yan kuruluşu olan GroundX’tir. Güney Kore, Seul merkezli, LinkedIn’de listelenen 87 çalışanı var.

 • Jaesan Han: Ground X’in kurucusu ve CEO’su , prestijli KAIST üniversitesinden bilgisayar bilimi alanında doktora derecesine sahiptir. Ground X’ten önce birkaç başarılı startup kurdu;
 • John Cho: Pazarlama ve İletişim Direktörü;
 • Junghyun: Klaytn’in geliştirme müdürü;
 • Kyungup Kim: MNBC bölümünün yöneticisi.

Klaytn Vakfı, 500 milyon dolarlık Klaytn Büyüme Fonu’nu yöneten kar amacı gütmeyen bir kuruluştur . Bu, Klaytn ekosisteminin büyümesini desteklemeyi ve hızlandırmayı amaçlamaktadır. Singapur merkezli, LinkedIn’e göre 48 çalışanı var:

 • Carolina Lios-Florez: ortaklıklar müdürü;
 • Terry Wilkinson: Klaytn Ekosistem Geliştirme Müdürü;
 • David Shin: Klaytn’ın küresel olarak benimsenmesinden sorumlu.

KLAY Coin Nasıl Satın Alınır?

KLAY, Bithumb ve Coinone gibi Güney Kore borsalarında ve ayrıca Binance, KuCoin veya Gate.io gibi daha geleneksel borsalarda açıkça mevcuttur.
Binance borsasına üye değilseniz yukarıdaki butona tıklayarak hemen üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilir, avantajlı komisyon indirimlerinden ve bonuslardan yararlanabilirsiniz.

Klaytn (KLAY) Coin Yorumları

Klaytn, çok büyük bir şirket (Kakao) tarafından desteklenen ve Güney Kore’nin gelecekteki MNBC’sini geliştirme seçimiyle kanıtlandığı gibi yüksek performanslı teknoloji sunan çok ciddi bir projedir. Çözümleri, yönetişim konseyi üyelerinde gördüğümüz gibi en önemli yerel şirketleri ikna etti . Meta’nın Libra projesinin başarısız olduğu yerde Klaytn başarılı oldu.

Klaytn’ın uluslararası düzeyde ve dolayısıyla ülkesi Güney Kore’nin dışında baştan çıkarmayı başarıp başaramayacağını merak etmeye değer. Gerçekten de Kakao, ağırlıklı olarak Güney Kore pazarında faaliyet gösteren bir şirket ve Klaytn, uluslararası alanda hala çok az bilinen bir proje.

Bununla birlikte, projesinin 2. aşaması ile Klaytn, metaverse ve GameFi sektörlerinde bir referans noktası olmayı hedefliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here