Keskin faiz artırımı düşünceleri Wall Street’i baskı altında tutuyor

S&P 500 ve Nasdaq, son veriler ekonomi için olumsuz bir tablo çizerken, Goldman Sachs hisselerinden gelen bir artış Dow’u ayakta tutarken, daha hızlı faiz artışlarına ilişkin endişelerle Çarşamba günü dalgalı işlemlerde yatay seyretti.

Veriler, ABD tüketici güveninin 16 ayın en düşük seviyesine ulaştığını gösteren Salı günü yayınlanan bir raporun ardından rekor ticaret açığının ortasında ilk çeyrekte ABD ekonomisinin daralmasını vurgularken, yatırımcılar yüksek oranlı artışların ABD ekonomisi üzerindeki etkisi konusunda endişeli.

Piyasalar, ticaretin ilk saatinde dalgalıydı ve yatırımcılar, portföylerin çeyrek sonu yeniden dengelenmesine işaret ederken aynı zamanda daha yüksek oynaklığı beslediler.

Powell ve Loretta Mester açıklamaları

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarındaki artışların ekonomiyi çok fazla yavaşlatma riskinin bulunduğunu, ancak kalıcı enflasyonun daha büyük endişe olduğunu söyledi.

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, ekonomik koşulların aynı kalması halinde ABD merkez bankasının Temmuz toplantısında 75 baz puanlık (bps) faiz artırımı daha yapılmasını savundu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve New York Fed Başkanı John Williams da Salı günü daha hızlı faiz artırımlarını desteklediler ve keskin bir şekilde yüksek borçlanma maliyetlerinin dik bir düşüşü tetikleyeceği korkularına karşı geri adım attılar.

Goldman Sachs Group Inc, BofA Global Research’ün yatırım bankasını “nötr”den “satın al”a yükseltmesinin ardından, muhtemelen kötüleşen bir ekonomik ortamda daha iyi performans gösterecek iyi bir konumda olduğunu söyleyerek birinci sınıf Dow Jones Sanayi Ortalamasını yükselterek %1.3 yükseldi.

S&P 500, 1970’den bu yana bir yılın ilk yarısındaki en büyük düşüşü için yoldaydı ve Dow ve Nasdaq ile birlikte 2015’ten bu yana ilk kez ikinci bir üç aylık düşüşe doğru ilerliyordu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz