Internet Computer (ICP) Coin Nedir ?

Dünya, yaklaşık olarak on senedir kripto para birimi ve kripto dizayn etme sistemleri ile uğraşı veriyor. Bu sanal para birimi, şifreleme sistemi ile denetim ve koruma altına alınmıştır, bu da dolandırıcılık ya da olduğundan daha fazla harcama yapmayı hemen hemen imkansız hale getirir. Şu anda birden fazla kripto para birimi, teknik olarak farklı bilgisayar servis sürücüleri aracılığı ile ele alınan blok zincir teknolojisine bağlı olan merkezi olmayan bir platformda yer alsa da anlatının bütünü bu kadar ile yetinmeyebilir.

Şu anda kullandığımız internetin hepsi yalnızca birtakım teknoloji geliştiricileri vasıtası ile denetim altında tutuluyor. Bütün kriptolar saklı kalmaya, internet sayfalarına ve aplikasyon ana sayfalarına bağlı kalır. Bu sektör devleri Amazon, Google, Facebook vb. yapıları içinde barındırır. Yalnızca bir birtakım kuruluşlar kümesi bütün interneti kendi denetimi altına alıyor ise bu kuruluşlar kripto para birimi ticaret pazarının geleceğine de hüküm verebilir. Kripto para işletmelerinin servis etmenlerini ele almanın kolay bir biçimde önüne geçilmesi, bildiğimiz kadarı ile bütün kripto para birimlerine ivedilikle son vermelidir. Internet Computer ya da bilinen adı ile ICP’nin faaliyet içine dahil olduğu yer tam da burasıdır.

Internet Computer (ICP) Tarihçesi ve Genel Özellikleri

Internet Computer başlangıç olarak 2016 senesinde Dfinity tarafından dizayn edildi ve pazara servis edildi. Internet Computer, Internet Computer Protocol isimli kendi sisteminde yer alan protokolünü ele alan sanal bir semboldür. Daha evvel üstünden geçilen teknoloji geliştiricilerinin servis etmenlerini ele almadan bütün kullanıcıların ürün listelemesine ya da program dizayn etmesine yardımcı olur.

ICP’nin dayanak olarak aldığı esas düşünce, insanların katılımcılara daha sağlam bir mutabakat sağlayan yeni bir açık İnternet dizayn etmesine zemin hazırlamaktır. Dfinity geliştiricisi Dominic Williams, bu yeni platformun katılımcı maliyetlerini azaltmaya olanak tanıyacak siber saldırı önleyici bir platform olduğunu ifade ediyor. ICP, akıllı kontratlar ya da yazılım servis sürücüsü kullanan başka blok zinciri kripto para birimleri ile tıpatıp durum biçimini ele alır, katılımcılar dahilinde bir mutabakat düzenine vakıftır.

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde bildiğimiz İnternet, IP ya da İnternet Protokolü ismi verilen merkezi olmayan bir platform tarafından dizayn edildi. IP, tek bir global çaplarda platform meydana getiren milyonlarca özel platformu bir hale getirir. Dayalı yazılımı, verilerin platform süresince nasıl iletim gösterdiği hakkında kaygılanmaktan muhafaza ettiği için mukavemetli ve kullanımı basittir.

Internet Computer ek olarak merkezi olmayan bir platformda meydana getirilir, fakat bunun yerine blok zinciri teknolojisini ele alır. ICP, akıllı kontrat programını içinde kazandırılabilen entegre biçiminde bir sistem dizayn etmek için global çapta bilgi konumları alanları vasıtası ile ilintili hale getirilen birim makinelerinin ölçümleme potansiyelini ele alır ve bütün bilgileri ele alır. İnternet Bilgisayarı internet sayfaları, internet servis etmenleri, aplikasyonlar ve kurumsal faaliyetler dizayn etmek için ele alınabilir.

Internet Computer (ICP) Çalışma Prensibi

Internet Computer, bir mutabakat yoluna erişmek için Proof of Stake çalışma prensibinin bir çeşit türevi olan Threshold rölesi isimli bir çalışma ilkesini kullanır. Proof of Stake, Ethereum kripto para biriminin konsensüs mekanizması için ele aldığı bir yapıdır ve katılımcıların platform aracılığı ile onay görmesi için ETH’lerini stake etmelerini iktiza eder.

ICP’nin versiyonu, bir ileriki birim kümesini tercih etmek için uygulanan, herhangi bir yol ile gösterge ismi verilen rastgele bir sembol yaratan noktalara vakıftır. Bu, protokolün esaslarını aktarır. Bu vasıtaya Eşik Aktarım Fikir Birliği konsepti denir ve ICP’yi cezbedici kılan temel etmenlerden bir tanesidir.

Internet Computer ek olarak Zincir Anahtar Teknolojisi adı verdikleri yapıyı ele alır. Bu, akıllı kontrat özelliğini denetim altına sokmasını iki biçimde parçalamak için ele alır. İlk olarak “geliştiricisi çağrıları”, bir diğeri ise “analiz çağrıları”. Bu, blok zincir teknolojisi için rekabetçi katılımcı tecrübeleri sağlamaya olanak tanır.

Geliştirici çağrıları kalıcı dönüşümlükler icra eder. Ek olarak, Internet Computer Platformları onları düşük platformdaki bütün noktasal birimlerde hayata dönüştürdüğü için dönüştürülemezler. Analiz çağrıları değişik çeşitlerde faaliyet gösterir. Kayıtlı sistemde yer alan tüm değişiklikler, ele alındıktan sonra dışarı verilir. Bu, analiz çağrılarının milisaniye türevinden denetim altına alınmasına olanak tanır. ICP, daha seri olduğu ve daha çok muhtemel yeteneğine vakıf olabileceği için blok zincir teknolojisinde bir gelişme olarak ön görülebilir.

ICP Coin Kullanım Alanları

Internet Computer, katılımcıların internet bilgisayarının ileriki süreçler adına fikir beyan etmelerine olanak tanıyan arza açık bir platform yapısıdır. Bu yapıya ICP Token vakıfları aracılığı ile hüküm verilir. Bu kripto para birimleri, ileriki süreçler adına Internet Computer projesinin ne yapıda kalacağını biçim haline getiren önerileri fikir birliğinde bulunulması için ele alınır. ICP kripto para birimi, Coinbase Pro, Huobi Global, Binance ve daha çok finans yapısını içinde barındırmak üzere finans merkezlerinde alım satım yapmak için ele alınabilir.

ICP kripto para birimi, vakıflarına bu yeni İnternet’i biçim hale getirmeye ve denetim altında bırakmaya olanak tanıma kuvveti verir. Bu platform, geliştiricilerin, yazılım direkt olarak çoğul internete dahil ederek internet sayfaları, internet servis sürücüleri, kurumsal BT yapıları ve aplikasyonlar yapmalarına olanak tanımayı hedefler. Devasa teknoloji geliştiricilerinin bütün koşulları koymadığı bir İnternet’in muhtemel yeteneği birden çok kullanıcıyı merak durumunda bırakıyor.

ICP Coin Pozitif ve Negatif Tarafları Nelerdir?

Internet Computer projesinin nasıl şekil alabileceğinin muhtemel yeteneği ilgi çekicidir, fakat ICP’nin birtakım pozitif ve negatif yönlerini ele alalım.

Daha evvel de üstünden geçtiğimiz üzere, ICP’nin muhtemel yeteneği oldukça ileri seviyelerde konumlanmış olabilir. Bu, entegre edilebilir tarafının da herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayacağı manasına denk gelir. Koruma altında kalma da diğer bir pozitif artısıdır. Dfinity, denetim sisteminin Ethereum’dan daha da ileri seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. Akıllı kontratlar ile entegre durumdadır, bu da ağda merkezi olmayan platformların geliştirilebileceği manasına denk gelir. ICP’nin bir başka avantajı da çok seri bir şekilde işlem görmesidir. Platform donukluğuna dayalı olarak Bitcoin faaliyetleri hemen hemen on dakika, Ethereum ise hemen hemen on beş saniye kadar sürebilir. Dfinity, Internet Computer faaliyetleri bir ila iki saniye içerisinde bitiş gösterebileceğini ifade eder.

Bütün Yönleri ile Horizen (ZEN) Coin

Internet Computer halen epeyce yeni bir tasarı olduğundan, protokol hala merkezlerde test sürecine tabi tutulmamıştır. Birtakım kullanıcılar, içinde yer alan fazla adette özel yazılım programı olduğunu konuşuyor. Uzmanlar ek olarak ele alınan blok zincir teknolojisinin dikkatli bir biçimde denetim altında tutulduğunu ve platformun reel kıymetinin belirlenemez olduğunu ifade ediyor.

İleriki Süreçler Adına Internet Computer (ICP) Vizyon ve Misyonu

Kripto para birimi birden fazla çeşitli biçimlerde gelişmeye devam ediyor. Internet Computer (ICP) hala gelişim süreçlerinde, fakat birçok muhtemel ihtimal ICP’nin ileriki süreçlerini ilgi çekici ve muazzam kılıyor. Muhtemel yetenek olarak yeni bir internetin ön alanlarında konum almak, erken özümseyenler ve kullanıcılar adına yararlı olabilir.

Internet Computer (ICP)’nin ana hedefi dünyanın üstüne dizayn etmesi adına ileri seviye teknoloji belirleyici bir blok zincir teknolojisi meydana getirmektir. Yalnızca birtakım teknoloji geliştiricisi yerine daha devasa bir topluluk kullanıcı aracılığı ile denetim altında tutulan bir ağ ideali gerçekten de ilgi çekici.

Internet Computer (ICP) üzerine düşen vazifeyi yerine başarı ile getirirse, internetin içinde bulunduğumuz zaman dilimindeki biçimi sonsuza dek değişim içinde olacaktır. Teknoloji olanaklarını daha gelişmiş bir topluluk kullanıcı için özgür ve bağımsız yapı haline getiren gerçekten açık bir internet yapısına sahip olacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz