GameFi, kripto için ne anlama geliyor ?

Bitcoin, Altcoins ve NFT’ler gibi kripto para birimleri büyüdükçe, piyasa katılımcıları GameFi’yi görmezden gelme eğilimindedir. İlk bakışta Kitties ve Axies, ciddi bir yatırımdan daha çok eğlencedir. Ancak Huobi Research’ten bir rapor, oyun oynamanın ve GameFi’nin neden sadece bir eğlenceden daha fazlası olduğunu ortaya koydu.

GameFi, DeFi’den daha iyi performans gösteriyor

Huobi Araştırma Raporu bildirimi :

“Bu yaz itibariyle GameFi kullanıcılarının sayısı DeFi’yi geçti ve toplam merkezi olmayan uygulama kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor. Aralık ayının başlarında, GameFi’nin haftalık aktif kullanıcıları 9.21 milyon ile rekor seviyeye ulaştı.

GameFi’nin cazibesinin “kazanmak için oyna” modelleriyle sınırlı olmadığını bilmek önemlidir. Aslında rapor, GameFi’nin kullanıcıların dijital varlıklara sahip olma ve kontrol etme şeklini değiştirme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Huobi Research, mülkiyet gereksinimlerini karşılamak için varlıkları kullanma, edinme ve devretme hakkını özellikle vurguluyor.

“GameFi neden bu kadar güçlü ? Çünkü kullanıcının kişisel mülkiyetini etkin bir şekilde korur. GameFi’de mal sahibi, belirli kaynakları satıp satmayacağına karar verme yetkisine sahiptir. Bu, kullanıcıların bağımsızlığını güçlendirir, pazardaki rekabeti teşvik eder ve böylece işlem maliyetlerinden tasarruf sağlar.“

Bir yatırımcı Metaverse’de mülkiyetin ne olduğunu merak ediyor olabilir. Yakın tarihli iyi bir örnek, Axie Infinity platformundaki bazı mülklerin 2,3 milyon dolardan fazla fiyata satıldığını duymuşsunuzdur.

Bazı insanların bunun yaygın olduğunu varsaydığını not etmek önemlidir. Örneğin Bitmain kurucu ortağı Jihan Wu, GameFi’nin geleneksel oyun şirketleriyle rekabet etmekte gelecek yıl önemli bir rol oynayacağına olan inancını dile getirdi.

KuCoin borsası tarafından Kasım ayında yapılan bir anket, Hintli yatırımcıların sahip olduğu en iyi 5 kripto para birimini buldu. Bitcoin beklendiği gibi en üst sıranın ortasındayken, Decentraland (MANA) şaşırtıcı bir favori. Dijital emlak platformu, kısa süre önce Fashion Street’te yaklaşık 2,4 milyon ABD dolarına bir arsa sattı.

Açıkçası, GameFi sadece bir oyun değil.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz