Fed kararı öncesinde DXY endeksi

DXY endeksi, yatırımcıların yaklaşan Federal Rezerv faiz oranı kararına yeniden odaklanmasıyla Çarşamba günü yatay hareket etti. ABD doları endeksi, bu haftanın en düşük seviyesinin yaklaşık %0.7 üzerinde 107.02 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Önümüzdeki Fed kararı

DXY endeksi, Conference Board tarafından açıklanan verilerin, enflasyon endişelerinin devam etmesiyle Temmuz ayında tüketici güveninin keskin bir şekilde düştüğünü göstermesinin ardından yatay hareket etti. Veriler, geçen yılın en yüksek seviyesi olan 107’den keskin bir şekilde düşük olan 95.7’de geldi.

Ek veriler, ipotek oranlarının yükselmeye devam etmesiyle yeni ev satışlarının Haziran ayında keskin bir şekilde düştüğünü ortaya koydu. Daha geçen hafta, veriler mevcut ev satışlarının, konut başlangıçlarının ve inşaat izinlerinin Haziran ayında düştüğünü ortaya koydu. Aynı şey ülkenin perakende satış rakamları için de geçerliydi.

Federal Rezerv, iki günlük toplantısını Çarşamba günü tamamlayacak. Ekonomistler, merkez bankasının son birkaç aydır benimsediği agresif politikalarına devam etmesini bekliyor. Tam olarak, bankanın faiz oranlarını %0,75 hatta %1 oranında artırmaya karar vermesini bekliyorlar.

Bankanın amacı, durgunluğa neden olmadan enflasyonu düşürdüğü yumuşak bir iniş sağlamaktır. ABD’nin en son 2. çeyrek GSYİH verilerini Perşembe günü yayınlaması beklendiği için bu kaçınılmaz olacak. Analistler, resesyonun gerçek tanımı olan ekonominin art arda ikinci çeyrekte daralmasını bekliyorlar.

Bu nedenle, analistler şimdi Fed’in güç durumdaki bir ekonomiyi canlandırmak amacıyla 2023’te bu oran artışlarını geri almaya başlayacağına inanıyor.

Diğer merkez bankaları da son derece şahinleşti. Örneğin, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yılı aşkın süredir ilk faiz artırımını geçen hafta yaptı. İsviçre Ulusal Bankası da (SNB) yüzde 0,50 faiz artırımı yaparak yatırımcıları şaşırttı. Ayrıca, Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 1 oranında artırmaya karar verdi.

ABD doları endeksi tahmini 

Dört saatlik grafik, ABD doları endeksinin bu hafta 106.30 dolarda güçlü bir destek bulduğunu gösteriyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI) 50 nötr noktasının biraz üzerinde hareket ederken, şimdi 25 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamaların yakınında seyrediyor.

Satıcılar bir sonraki kilit destek seviyesini 105 dolar olarak hedefledikçe, endeks muhtemelen düşüş eğilimi gösterecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz