Fed’in enflasyona tepkisi piyasaları biraz rahatlattı

Avrupa borsaları Cuma günü ilk seansta biraz toparlandı. Çin’den gelen kasvetli ekonomik veriler güçlü bir iyimserlik hareketini pek teşvik etmese de, yatırımcılar Amerikan Federal Rezervi’nin (Fed) gelecekteki yönelimleri konusunda güven kazanmış görünüyor.

Avrupa’da, iki seanslık düşüşün ardından endeksler yükseldi: GMT 07:20 civarında, Paris %0.34, Londra %0.51 ve Frankfurt %0.88 yükseldi. Milan, siyasi belirsizlikler nedeniyle Perşembe günü %3.44’lük düşüşün ardından +0.72% yükseldi. İsviçre Menkul Kıymetler Borsası, amiral gemisi SMI endeksinin sabah 9:56 civarında sadece %0,12 oranında ilerleme kaydettiğini gördü.

Bir partinin koalisyonundan ayrılmasıyla zayıflayan İtalya Başbakanı Mario Draghi, Perşembe akşamı istifasını sundu, ancak İtalya cumhurbaşkanı tarafından hemen reddedildi. Asya’da, güçlü teknolojik hakimiyeti ile Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Alibaba’nın düşüşüyle ​​birlikte son borsalarda %2,41 düştü.

Şanghay %1,64 kaybederken, Çin ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte sağlık kısıtlamaları ve emlak krizi nedeniyle sadece +%0,4’e düştüğünü gördü. 

Perşembe günü, Wall Street, Amerikan Federal Rezerv yetkililerinin yorumlarını takiben seans sonunda kayıplarının bir kısmını telafi etti. Haziran ayında tüketici fiyat göstergesinin (TÜFE) Çarşamba günü beklenenden daha yüksek olması ve ardından üretici fiyatları (ÜFE) için aynı eğilimin ardından, yatırımcılar Temmuz sonunda Fed’in kilit faiz oranında bir puanlık artış tahmin etmişti.

Alibaba hisseleri, Wall Street Journal’ın Çinli internet devi yöneticilerinin büyük bir veri ihlali nedeniyle yetkililer tarafından çağrıldığı bir makalenin yayınlanmasının ardından %5,80 düştü.

Petrol fiyatları Cuma günü hafif düştü, Brent varil Ağustos vadeli %0,31 kayıpla 98,77 dolar ve Amerikan WTI’nin Eylül vadeli varil %0,48 değer kaybederek saat 09:00 civarında 95,34 dolar oldu. Çarşamba ve Perşembe günleri, 20 yıldır bir ilk olmak üzere, paritenin iki katı kısa bir süreliğine aşağı düştükten sonra, euro sabah 9:15 civarında 1.0012 dolardan işlem görüyordu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz