FED faiz artırımlarının daha erken ve hızlı geleceği söyleniyor

Fed bugün Kasım FOMC toplantı tutanaklarını yayınladı. Bunu takip eden, birçok finansal sektörde piyasa duyarlılığında belirleyici bir değişim oldu. Kasım tutanaklarının yayınlanmasının hemen ardından üç ana endekste de güçlü satışlar yaşandı. Aynı anda dolar değer kaybetti.

Ana endeksler önemli bir düşüşü sürdürüyor

Dow Jones sanayi ortalaması 36.722.60’da açıldı ve gün içi en yüksek 36.952.65’te işlem gördü, satış baskısına boyun eğmeden önce yeni bir rekor.

Dün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Standard & Poor’s, ABD hisse senetlerindeki yükseliş piyasası hissiyatının hızla azalmasıyla düştü. S&P 500 bugün %1.94 kaybetti ve endeks şu anda 4700.58’de sabitlendi. ABD hisse senetleri açık ara en büyük kayıbı, %3,34 kayıpla ve şu anda 15,100,17 puanda sabitlenen NASDAQ da görüldü.

Nikkei 225 (%-2,88), ASX (%-2,74) ve Shanghai Composite (%-0,25) düşüşe geçti. Avrupa’da vadeli işlemler negatif nakit açık olduğunu gösteriyor.

Döviz piyasalarında dolar endeksi %0,20 daha yüksek, AUD/USD %0,84 düşüşle en büyük kayıp oldu. Kripto alanında, BTC/USD kırmızıda.

Kıymetli metaller altın ve gümüşte düşüş senaryoları

Altın, dün gece FOMC dakikalarının ardından 1800$/ons bölgesinde -%0,47 daha düşük işlem görüyor. Gümüş de bir gecede %1.50 düştükten sonra zorlanıyor. Emtia kompleksinin geri kalanında, bakır yüzde yarım düştü ve spot WTI, %0.39 daha yüksek hareket etme eğilimini karşıladı.

Altın fiyatı Perşembe günkü işlemlerde şimdiye kadar 20 dolar daha kaybediyor ve eğri boyunca ABD Hazine getirilerindeki yükselişe büyük ölçüde satıldı. Gösterge 10 yıllık getiriler, kilit %1.70’in üzerinde yer alıyor.

Çarşamba günkü FOMC tutanakları, Fed politika yapıcılarının bu yıl toplam varlık stoklarında bir azalmanın başlangıcını tartıştığını göstermesinin ardından şahin bir sürpriz yaptı. Fed tutanakları, yetkililerin yüksek enflasyonla mücadele için daha erken ve daha hızlı faiz artırımlarına hazır olduklarını da ortaya koydu.

Yatırımcılar agresif Fed’in sıkılaştırma beklentileri ve koronavirüs bulaşmasından endişe duyduğundan, dolar riskten uzak piyasa profili tarafından da desteklenmeye devam ediyor. Bu, ABD doları için bir kazan-kazan durumu ve ABD dolarına duyarlı altın fiyatı üzerinde baskı oluşturması muhtemel.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz