Faiz kararı sonrası USD/TRY tahmini ve yorumlar

Türkiye Merkez Bankası’nın (TCMB) iki günlük para politikası toplantısını tamamlamasının ardından USD/TL fiyatı yükselmeye devam etti. Parite, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.32’nin biraz altında olan 17.36’da işlem görüyor. Bu yılki en düşük seviyesinden %68’in üzerinde sıçradı.

TCMB faiz kararı

TCMB para politikası toplantısını tamamladı ve çoğu analistin beklediğini yaptı. Komite, ana repo oranını değiştirmeyerek %14’te bırakmaya karar verdi. Birkaç faiz indirimi uyguladığı geçen yıldan bu yana faiz oranlarını değiştirmedi.

Bankadan yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin zorlu bir ortamda iyiye gittiği belirtildi. Bu güçlü büyümeyi, zayıf Türk lirasının da desteklediği güçlü dış talebe bağladı. Turizmin canlanması ekonomiye de yardımcı oldu. Enflasyonla ilgili olarak TCMB şunları söyledi :

Güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşılana kadar TCMB, liraizasyon stratejisi çerçevesinde elindeki tüm enstrümanları kararlılıkla kullanmaya devam edecek” dedi.

TCMB faiz kararı, Türkiye tüketici fiyat endeksinin yükseliş trendinde olduğu bir dönemde geldi. Üç hafta önce yayınlanan veriler, enflasyonun bu yıl Mayıs ayında %73,5 ile 24 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Resmi olmayan araştırmalar, ülkenin enflasyonunun %90’dan fazla arttığını gösteriyor.

Enflasyonun temel nedeni, yükselen enerji fiyatları ve Türk lirasının süregelen değer kaybıdır. Önemli bir enerji ithalatçısı olarak, yükselen petrol ve gaz fiyatları ekonomiye daha fazla maliyet getiriyor.

USD/TRY fiyatı için bir sonraki kilit katalizör, Jerome Powell’ın yakında yapacağı açıklama olacak. Kongre komitesi önünde ifade verecek. Çarşamba günü senatörlerle konuşurken Powell, bankanın enflasyon düşmeye başlayana kadar yürüyüş politikalarına devam edeceğini kaydetti.

USD/TL tahmini

Günlük grafik, TCMB’nin son faiz kararının ardından USD/TL fiyatının yükselmeye devam ettiğini gösteriyor. Parite, yükselen kanalın üst tarafının üzerine çıkmayı başardı. Ayrıca 25 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkarken, Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım seviyesinin üzerine çıktı.

Bu nedenle, yatırımcılar tüm zamanların en yüksek seviyesi 18.33’ü hedefledikçe parite muhtemelen yükselmeye devam edecek. Durum ancak TCMB’nin faiz artıracağına dair sinyal vermesiyle değişecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz