Euro bölgesi Enflasyon Ağustos ayında %9.1 olarak doğrulandı

Euro Bölgesi’nde enflasyon Ağustos ayında %9.1’e ulaştı ve tek para biriminin oluşturulmasından bu yana görülmeyen bir seviye olan Eurostat Cuma günü yaptığı açıklamada, yükselen petrol fiyatlarının, enerji ve gıda fiyatlarının hızlanmasına yardımcı olduğunu doğruladı.

Temmuz ayına kıyasla, bölgenin 19 ülkesindeki tüketici fiyat endeksi, ilk tahmindeki +%0,5’e kıyasla %0,6’lık bir artış kaydetti. Gıda ürünleri, alkol ve tütün fiyatlarındaki +2,25 puana (Ağustos 2021’e göre %10,6 artış) karşın, enerji fiyatlarındaki artış (yıllık oranda +%38,6) tek başına toplam 3,95 puanlık artışa katkıda bulundu.

Enerji ve işlenmemiş gıda dışı enflasyon Temmuz’daki +%5,1’in ardından bir yılda %5,5 olarak gerçekleşti. Enerji hariç sanayi malları fiyatları bir yılda %5,1, hizmet fiyatları ise %3,8 arttı.

Enflasyon hedefi %2 civarında olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçtiğimiz hafta kilit faiz oranlarını bir çeyrek puan artırarak eşi benzeri görülmemiş bir artışla önümüzdeki aylarda da yükselişini sürdürmeyi planlıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz