Euro, 22 ayın en düşük seviyelerine yakın

Ukrayna’daki savaşın Avrupa’nın ekonomik görünümünü karartması ve enerji fiyatlarının hızla yükselmesiyle yükselen para birimlerinin haftalarca süren bir rallinin ardından durmasıyla Euro Salı günü 22 ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, dünyanın rezerv para birimi olan doların, krizin yoğunlaşmasıyla birlikte yaklaşık iki hafta içinde yaklaşık %3 artmasıyla piyasalarda daha güvenli görülen varlıklara yönelik talebin artmasına neden oldu.

Euro, beş seanslık düşüşün ardından gün içinde toparlandı, ancak Pazartesi günü hala 1.08060$ dip seviyesinin yakınında işlem görüyor. COVID-19 pandemisinin Avrupa’yı sardığı Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesiydi.

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısı Salı günü daha yavaş bir hızda devam etti, ancak çatışmalar azalma belirtisi göstermiyor. Rusya, eylemlerini “özel askeri operasyon” olarak adlandırıyor.

Kriz, enerji fiyatlarının yükselmesine ve enflasyonla ilgili endişelere ve küresel ekonomik toparlanmanın olası bir darbesine yol açtı.

Petrol fiyatları arz endişeleriyle artmaya devam ediyor

Dolar endeksi gün içinde 99.146 ile genel olarak yatay seyrederken, euro en son %0.2 artışla 1.08795 dolardan işlem görüyordu.

Emtia fiyatlarındaki artışın yanı sıra, savaş ve müteakip Batı yaptırımları Rus varlıklarını ezdi ve ruble Pazartesi günü düzensiz offshore ticaretinde dolar karşısında 160 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here