EUR/USD, kötüleşen piyasa havasıyla 1.02 seviyesinin altına düştü

EUR/USD, Çarşamba günü Avrupa işlem saatlerinde ivmesini kaybetti ve 1.0200 seviyesinin altına düştü. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’in Rusya’nın gaz arzını kesmesinin muhtemel olduğunu söylemesinin ardından, güvenli liman akışları piyasaları domine etmeye başladı.

EUR/USD teknik genel bakış ve yorum

EUR/USD, en son düşüş trendinin Fibonacci %50 geri çekilmesinin bulunduğu 1.0220’de kilit destekle karşı karşıya. Parite bu seviyenin altında dört saatlik bir kapanış yaparsa, düşüşünü 1.0200 (psikolojik seviye) ve 1.0170’e (Fibonacci %38.2 geri çekilme) doğru uzatabilir.

Yukarı yönde, Salı günkü eylem 1.0270’in (Fibonacci %61.8 geri çekilme) güçlü direnç olarak çalıştığını doğruladı. Sadece bu seviyenin üzerinde bir günlük kapanış, 1.0300 (psikolojik seviye) ve 1.0400’e (dört saatlik grafikte 200-dönem SMA) doğru ek kazançlar için kapıyı açabilir.

Reuters Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcılarının Perşembe günkü toplantısında 50 baz puanlık (bps) bir faiz artışını değerlendirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Bu haber para birimini desteklese de, bankanın yeni parçalanma önleme aracının ayrıntılarını henüz netleştirmediğini gösteren haberler, piyasa katılımcılarının temkinli bir duruş sergilemesine neden oldu.

Bu arada İtalyan Parlamentosu, Mario Draghi’nin Başbakan olarak görevine devam edip etmeyeceğini tartışacak. Draghi koalisyonunu canlandıramazsa ve yeterli destek bulamazsa, İtalya’da erken seçim yapılabilir.

Ek olarak, piyasa katılımcıları Nord Stream 1 gaz boru hattını çevreleyen gelişmelere yakından dikkat edecekler. Bakımın Perşembe günü tamamlanmasının ardından gaz akışının yeniden başlaması bekleniyor, ancak bazı uzmanlar Rusya’nın arzı azalttığını düşünüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa ekonomisinin Rusya’nın doğalgaz ambargosundan ağır ekonomik zarar göreceğini ve enerji krizinin ECB’yi politikasını oluştururken zor durumda bıraktığını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz